Профитот на авиокомпаниите во 2023 година ги надмина предпандемиските нивоа

Профитите на авиокомпаниите ширум светот ги надминаа нивоата пред пандемијата во 2023 година благодарение на повисоките цени на билетите, објави Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (IATA).

Повисоките цени на билетите им помогнаа на авиокомпаниите да го надминат профитот пред пандемијата за прв пат откако пандемската криза го запре воздушниот сообраќај во 2020 година, соопшти здружението.

Авиокомпаниите остварија профит од 27,4 милијарди долари минатата година, 1 милијарда долари повеќе отколку во периодот пред пандемијата 2019 година, објави IATA на генералното собрание во Дубаи.

Здружението и годинава предвидува раст на профитот, проценувајќи дека тој би можел да надмине 30 милијарди долари.

Половина од глобалниот профит годинава ќе го генерираат превозниците во Северна Америка, кои треба да инкасираат 14,8 милијарди долари, исто како и минатата година.

Европските превозници треба да го зголемат својот профит од минатогодишните 8,6 милијарди на 9 милијарди долари, проценува IATA.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Читај повеќе

Сончево и многу топло со температури до 42 степена

Читај повеќе