Рекорден пад на цените на нафтата

Трговците на почетокот на неделата се фокусираа на редовната средба на Организацијата на земји-извозници на нафта (OPEC) и нејзините сојузници за  производната политика.

Цените на нафтата денеска паднаа под 81 долар на меѓународните пазари, сигнализирајќи го скептицизмот на трговците околу оценката на водечките производители дека закрепнувањето на побарувачката треба да обезбеди услови за постепено зголемување на понудата следната година.

На лондонскиот пазар цената на барелот за испорака во август беше за 42 центи пониска во однос на затворањето на тргувањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 80,69 долари. Речиси за истото на американскиот пазар порасна и цената на барелот за испорака во јули и се лизна на 76,54 долари.

На почетокот на неделата, трговците се фокусираа на редовниот состанок на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници за производната политика.

OPEC+ ја ограничува понудата од крајот на 2022 година, за вкупно 5,86 милиони барели дневно, што одговара на околу 5,7 отсто од глобалната побарувачка. Во неделата беше продолжен договорот до крајот на 2025 година, кој предвидува намалување на понудата за 3,66 милиони барели дневно.

Останатите 2,2 милиони барели дневно ќе бидат исклучени од пазарот до крајот на септември, соопшти групацијата, додавајќи дека планот е етапно да се враќаат до крајот на септември следната година.

„Очекуваме пониски каматни стапки и подобра траекторија на економски раст што треба да ги замени расфрланите џебови“, изјави саудискиот министер за енергија принцот Абдулазиз бин Салман.

Групацијата очекува побарувачката за нејзината нафта во втората половина од годината во просек да изнесува 43,65 милиони барели дневно.

Неделниот договор стави мала кочница на цените на почетокот на неделата, бидејќи групата од самиот почеток планираше постепено да ги враќа на пазарот моментално блокираните 2,2 милиони барели дневно, објаснуваат аналитичарите.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Читај повеќе

Сончево и многу топло со температури до 42 степена

Читај повеќе
  • filter

11 јули 1995, почнал масакрот во Сребреница

Читај повеќе