Што никогаш не треба да правите пред секс?

Жените никако не треба да уринираат пред секс, бидејќи ако уринираат пред тоа го зголемуваат ризикот од болни уринарни инфекции.

Урологот Дејвид Кауфман наведува дека идејата дека жените треба да уринираат пред секс, но и после тоа е толку вообичаена што се претворила во глобален мит во кој сите веруваат.

Сепак, докторот истакнува дека еден дел од митот е точен - оној според кој жените мора да одат да уринираат после секс, бидејќи на овој начин бактериите со кои дошле во контакт, кои се честа причина за уринарна инфекција, ќе се измијат.

Од друга страна, мокрењето пред секс е најголемата причина за инфекции поврзани со секс, вклучувајќи и уринарна инфекција.

А прекумерниот секс може да биде опасен по здравјето на жените, тврдат лекарите. Долготрајниот секс, како и односи повеќепати во денот, може да предизвикаат уринарна инфекција.

Инфекцијата е почеста кај жените кои никогаш не родиле, а некои жени може да ја добијат после секој сексуален однос. Ризикот може да се намали со мокрење после секс, истакна Беверли Випл, професорка на Универзитетот во Њу Џерси.

реклама

Љубов и секс

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

10 причини зошто е добро да бидете сингл од 20 до 30 години

Read more

7 митови за изневерувањето што треба да престанеме да ги шириме

Read more

Знаци дека траумите од минатото влијаат на вашите врски

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе