Сите грешиме: Како од прва да се вклучи USB?

Секојдневно користиме еден куп кабли: компјутерски, од полначи, слушалки и разни други уреди, а повеќето од нив имаат некаков USB приклучок.

Според некое непишано правило, кога го користиме највообичаениот USB кабел тип-А, секогаш ја свртуваме неговата погрешна страна кон влезот, па не сака да влезе, па треба да го вртиме за да го поврземе.

Се разбира, постои лесен начин за брзо да откриете кој дел од USB тип-A кабелот оди на горната страна.

Производителите на кабли обично го ставаат логото на USB интерфејсот на горниот дел од кабелот, така што најлесно е да знаете како да го свртите кабелот веднаш - проверете дали логото на USB уредот е на горната страна и ако е така тогаш USB-то од прва ќе влезе во портата од компјутерот или што било и да е.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Ако тоа не е случај, односно производителот на кабелот поради некоја причина не го отпечатил вообичаеното лого на USB-то, тогаш површниот поглед на квадратните дупки во самиот метален дел открива кој дел од него е горе. На горниот дел овие дупки се празни, додека на дното се обложени/пополнети со обоена пластика. Обично е црна, но денес може да биде и портокалова, виолетова, зелена и друга боја.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

За USB тип-C секако не треба да се грижите, завртете го на која било страна и нема грешка. Истото важи и за microUSB и USB тип-B, со кои не може да погрешите при поврзувањето поради обликот на нивните порти.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Хардвер

Сè што треба да знаете за новиот MacBook Pro

Read more

Apple ги претстави новите MacBook Pro лаптопи

Read more

Samsung носи врвна технологија за графички картички на смартфони

Read more

Ова е новиот таблет Nokia T20

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе