ЦАФ АФРИКАНСКИ КУП НА НАЦИИ 2023 - БРЕГ НА СЛОНОВА КОСКА

Слоновите владеат со Африка, Нигерија загуби со пресврт

Филип Здравески
/ 11.02.2024 / 23:23

Домаќинот на Африканскиот куп на нации, Брегот на Слоновата Коска, со пресврт и победа од 2:1 во големото финале го совлада фаворитот Нигерија и по третпат стана континентален шампион.

Откако едвај ја минаа групата со само една победа и два пораза, и тоа 1:0 токму од вечерашниот противник и 4:0 понижувањето од Екваторијална Гвинеја, популарните „Слонови“ првенството го завршија со бајка. Среде турнир направија и промена на селекторот врачувајќи му отказ на францускиот стратег Жан-Луи Гасет и го назначија домашниот стратег и дотогашен асистент Емерс Фае за в.д. селектор.

URL

На преполниот „Аласан Уатара“ стадионот во Абиџан прва поведе Нигерија преку Вилијам Трост-Еконг кога во 38. минута со глава го матираше Јахја Фофана.

URL

Домаќините се мачеа да се вратат во игра и делуваше дека „Супер Орлите“ ја контролираат играта. Конечно стадионот еруптираше во 62. минута кога Франк Кесие израмни, исто со глава.

Двете екипи се гледаше дека не сакаат да играат продолженија, па нападите наизменично се менуваа. Победничкиот гол беше мала мајсторија на Себастјан Алер во 81. минута кога со скок удар со нога во стилот на Златан Ибрахимовиќ го претвори во гол нафрлувањето на Симон Адингра. Токму Адингра на крајот беше прогласен за МВП на финалето.

URL

Нигерија не успеа да израмни и по 7 минути надополнување мавританскиот судија Баан Беида означи крај.

Интересно, ова беше петто финале за Брегот на Слоновата Коска, а во претходните четири секогаш победникот се решаваше на пенали и тоа, внимавајте, откако сите четири завршуваа 0:0. „Слоновите“ не само што прв пат постигнаа гол во едно финале, туку и конечно нивно финале заврши во регуларниот дел. Брегот на Слоновата Коска претходно ја освојуваше Африка на првенствата во 1992 и 2015 победувајќи ја двапати Гана, а губеше во 2006 и 2012 од Египет и Замбија.

За Нигерија ова беше осмо финале, а по петти пат остана без пехарот. „Супер Орлите“ имаат 3 титули од првенствата во 1980, 1994 и 2013.

Синоќа во натпреварот за третото место Јужна Африка го совлада ДР Конго на пенали 6:5 откако по 120 минути игра немаше голови.

Најдобар стрелец на турнирот со 5 гола е Емилио Нсуе од Екваторијална Гвинеја, па тој ја освои Златната копачка.

URL

Златната ракавица за најдобар голман замина во рацете на Ронван Вилијамс, голманот на Јужна Африка.

URL

Капитенот на поразениот финалист, Вилијам Трост-Еконг, ја освои утешната награда за МВП на првенството. Како за стопер беше одличен голгетер бидејќи покрај голот во финалето претходно постигна уште два.

URL

Наредното африканско првенство ќе се игра во јуни и јули 2027 година во Мароко.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Фудбал

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Read more

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Read more

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Read more

Фудбалер на Бордо падна во кома - страшна сцена уште во првата минута

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе

Фудбалер на Бордо падна во кома - страшна сцена уште во првата минута

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон славеше над Њујорк, Минесота продолжи со врвната игра

Читај повеќе

Едвардс: 100% сум подобар играч од Дончиќ и Шej

Читај повеќе

Јовиќ: Против Вардар немавме дисциплина, ќе биде подобро на дуелот со Бутел

Читај повеќе

Синот на латвиската премиерка потпиша за хрватски Динамо

Читај повеќе
  • play_arrow

Масовна тепачка ја одбележа ноќта во НБА: Давење, 4 исклучувања и лудило на трибините

Читај повеќе