Sony ги претстави Xperia 1 III и Xperia 5 III

Компанијата Sony претстави два нови смартфони, а тоа се Xperia 1 III и Xperia 5 III.

И двата уреди се дел од најновата кампања на компанијата која сака моделите да имаат врвни камери и брзо и прецизно фокусирање.

И двата уреда имаат три задни камери, Qualcomm Snapdragon 888 процесор и поддржуваат 5G мрежа.

Многумина од вас ќе се сложат дека смартфоните имаат одличен дизајн, а засега не е позната нивната цена.

Xperia 1 III има 4К ОLED екран со фреквенција на освежување од 120 Hz. Ќе се продаваат со dual-SIM и SIM+ microSD верзии.

Новите уреди ги напојува батерија од 4.500 mAh со поддршка за безжично полнење. И двата модела пристигнуваат со Android 11.

Xperia 1 III има 6,5-инчен екран со формат 21:9, додека Xperia 5 III има 6,1-инчен екран со формат 21:0 и 1080p резолуција во однос на 4К резолуција од поголемиот модел.

Sony се одлучи за 3 задни камери од кои главната и телефото камера имаат оптичка стабилизација на фотографијата, а Xperia 1 III има и ToF сензор.

Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Мобилни

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Read more

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Read more

Сè што треба да знаете за Xiaomi Mi 11 Ultra

Read more

Откриени детали за новиот Samsung Galaxy A82

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриена единствената бремена мумија во светот

Читај повеќе

Приказна за откривањето на Церера: Најмала џуџеста планета или најголем астероид?

Читај повеќе

Verizon ги продава Yahoo и AOL за пет милијарди долари

Читај повеќе

Google заштеди милијарда долари поради работењето од дома

Читај повеќе