сообраќајна култура

Одмаздата на велосипедистот: Досега имам пријавено 300 идиоти

Многупати сме биле сведоци на грубо однесување на возачите кои не ги почитуваат другите учесници во сообраќајот.
Read more

Казнети 196 возачи во Скопје, 64 за брзо возење

Read more

Санкционирани 213 возачи поради непропуштање пешаци на пешачки премин

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден спроведе засилена акциска контрола, при која се санкционирани 213 возачи поради непропуштање пешаци на пешачки премин.
Read more

Зошто Скопје треба да стане Зона 30?

Групата ентузијасти со цел подобро велосипедско Скопје, НА ТОЧАК, уште еднаш апелираше за намалување на дозволената брзина во градска средина, откако
Read more

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Се очекува следниот месец да биде донесена одлука дали главниот град на Германија ќе стане град без автомобили.
Read more

Каква ќе биде иднината: Велосипеди наместо автомобили?

Во иднина ќе се користат автомобили, но велосипедот треба да има уште поважна улога во однос на мобилноста.
Read more

Исклучени од сообраќај 116 пијани возачи, казнети 501 за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден во рамки на спроведената зајакната акциска контрола на територијата на целата држава санкционирани бил 501 возач поради брзина поголема од дозволената, а 116 возеле под дејство на алкохол.
Read more

Санкционирани 383 возачи на патиштата

Во текот на вчерашниот ден (20.02.2021) Мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола при што се санкционирани вкупно 383 возачи за различни прекршоци.
Read more

Санкционирани 226 возачи во главниот град

На територијата на Град Скопје вчера во рамки на засилените сообраќајни контроли изречени се вкупно 226 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 19 санкции.
Read more

Нема веќе „негативни поени“: Што друго е сменето во новиот Закон за безбедност во сообраќајот?

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) со појаснување на најновите измени на Законот за за безбеденост на сообраќајот на патиштата (ЗБСП) кои веќе стапија во сила.
Read more

Само 30 км/ч во Брисел: Конфискација на возилото за повторен престап

Новото ограничување на брзината од 30 км/ч важи од 1 јануари на речиси целата територија на белгиската престолнина.
Read more
play_arrow

Што е „турбо“ кружен тек?

Поради својот специфичен дизајн, овој тип на раскрсница ја елиминира потребата за престројување на возилата, како и можните конфликтни ситуации во кружниот тек.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more