Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Тајната состојка која се додава на кромидот за време на пржењето ќе го направи повкусен.

Пржењето кромид е едноставен и познат процес кој го повторуваме речиси секој ден. Незаменлив е при подготовката на речиси секое јадење и ја прави храната повкусна. Кромидот секогаш пропржете го на масло, па додајте ги другите состојки, но еден мал трик ќе ви помогне сѐ што ќе подготвите да биде уште повкусно.

Сѐ што треба да направите е да додадете прстофат шеќер во тавата за малку да се карамелизира кромидот. Исто така, познато е дека шеќерот е универзален засилувач на вкусот. Затоа додека пржите кромид, не заборавајте на тајната состојка која ќе помогне јадењето да биде совршено. Само не претерувајте бидејќи можете да го уништите вкусот.

Кога ќе почнете да пржите кромид, прво истурете масло во тавата, потоа додадете парче путер, па додајте исечкан кромид и шеќер.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Рецепти

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе