Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Кастрењето е една од клучните задачи на градинарството во текот на целата година и може да гарантира побујно цветање на вашите растенија.

Правилното кастрење е првиот чекор за добивање на прекрасни цветови и бујни бои цело лето. Сепак, процесот може да биде збунувачки бидејќи сечењето на погрешна гранка може да го уништи вашето омилено растение.

За да се избегне ова, експертот за градинарство и основач на Go Tree Quotes, Бен МекАјнерни, ги сподели трите растенија што мора да се поткастрат во јуни и како да се направи тоа.

Рози

Бен тврди дека кастрењето на розите ќе помогне „да се гарантира нов раст и убаво цветање“ во текот на летото. Најзначајното кастрење во годината треба да се направи во пролет кога растението почнало да пупнува и лиснува. Кога станува збор за летото, кроењето во ова време е навистина ограничено на изнемоштени цветови.

Исечете ги во секое време во текот на летото, што ќе поттикне ново цутење додека ја зачувувате естетиката на грмушката. За да ги исечете розите сега, започнете со отстранување на мртвите или оштетените делови од цветот. Потоа исечете околу една третина од должината на секое стебло. Ова може да изгледа како многу, но не е, вели експертот.

Грмушки

За оние што имаат грмушки кои цветаат во рана пролет, тогаш најдобро е да ги исечат кога цветовите ќе овенат. Овие видови на грмушки вклучуваат форзиција, азалеја, камелија, рододендрон и вајгелија.

„Сè што треба да направите е да ги отсечете сите мртви или оштетени гранки“, советува тој.

Повеќегодишни растенија

Со кастрење, тие ќе почнат да го пренасочуваат својот раст на одредена област и ќе се фокусираат на производство на повеќе цвеќиња. За да ги поткастрите повеќегодишните растенија, сѐ што треба да направите е да ги исечете стеблата веднаш над местото каде што се здравите лисја.

Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе