Во сабота двомеч Македонија - Италија: Одбојката и фудбалот нема да се поклопат

Одлучено е натпреварот во Бари во рамките на одбојкарското Европско првенство да се игра од 18 часот, со што нема да се поклопи со вечерниот фудбалски спектакл во Скопје.

Спортските вљубеници можат да здивнат - саботната двојна пресметка на Македонија и Италија ќе биде во различен термин - за вистински спортски празник.

Прво од 18 часот во салата „ПалаФлорио“ во Бари светскиот и европски одбојкарски шампион и кодомаќин на тековното првенство, Италија, ќе ја пречека Македонија во осминафиналето од ЕвроВолеј 2023.

Македонските одбојкари по синоќешниот убедлив пораз со 3:0 од Чешка завршија на 4. место во групата Ц и со тоа налетаа на првопласираниот од групата А, велесилата Италија.

Капитенот Никола Ѓоргиев на Facebook потврди дека терминот е 18 часот.

Одбојкарите утрово полетаа со чартер лет за Бари.

Потоа од 20:45 часот в сабота следува нова пресметка меѓу Македонија и Италија, овој пат во фудбал. Во рамките на групата од квалификациите за пласман на ЕУРО 2024 на Националната Арена „Тодор Проески“ во Скопје овој пат Италијанците ќе бидат гости.

Директен пренос од двете македонско-италијански пресметки ќе врши националниот сервис МРТ.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Останати спортови

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Претседателот на УФЦ: Американците се пи*ки, Хабиб и Русите за час би нѐ освоиле

Read more

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Read more

Чех испиша историја во Англија: Прв професионалец во два различни спорта

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе