Волстрит се лизна, инвеститорите претпазливи

На Волстрит берзанските индекси се лизнаа од рекордните нивоа бидејќи записниците од последната средба на лидерите на американската централна банка покажаа дека не брзаат да ги намалат каматните стапки.

Dow Jones загуби 0,51 отсто, на 39.671 поен, додека S&P 500 се лизна за 0,27 отсто, на 5.307 поени, а индексот Nasdaq 0,18 отсто, на 16.801 поен.

Во фокусот на инвеститорите вчера беа записниците од последната седница на ФЕД, кои покажаа дека челниците на централната банка сметаат дека инфлацијата се намалува, но премногу бавно за каматите наскоро да се намалат.

Ова не е ништо ново, имајќи предвид дека повеќето лидери на ФЕД со месеци јавно кажуваат дека инфлацијата останува над целните нивоа на ФЕД и дека треба да бидат трпеливи за намалување на каматните стапки.

Пред објавувањето на записникот, пазарот проценуваше дека има 65 отсто шанси ФЕД да ги намали каматните стапки во септември, но сега таа проценка падна на 59 отсто.

Падот на S&P 500 и индексот Nasdaq од рекордни нивоа е последица и на претпазливоста на инвеститорите пред објавувањето на кварталниот деловен извештај на Nvidia, водечкиот производител на чипови за вештачка интелигенција.

По затворањето на Вол Стрит, Nvidia објави подобри оперативни резултати од очекуваните, со што цената на акциите се зголеми за околу 6 отсто во продолженото тргување.

Благодарение на ова, фјучерсите S&P 500 и Nasdaq индексот утрово се во плус, што значи дека на почетокот на денешното тргување на Волстрит индексите би можеле да ги надоместат вчерашните загуби.

Цените на акциите вчера паднаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индексот ослабе за 0,55 отсто, на 8.370 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,25 отсто, на 18.680 поени, а париски CAC за 0,61 отсто, на 8.092 поени.

Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Бизнис

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Read more

Голем скок на цените на нафтата

Read more

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

Read more

Рекорден пад на цените на нафтата

Read more
 

Вести

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Читај повеќе

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Читај повеќе

750.000 евра народни пари за апанажите на ДПМНЕ, СДС и ДУИ

Читај повеќе

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Читај повеќе

Левица: 6 години Преспански договор – сè подалеку од ЕУ, сè поблиску до бугаризација

Читај повеќе

Муцунски: Ќе се залагам да ја зацврстиме нашата позиција меѓународно и да создадеме можности за засилен раст и развој

Читај повеќе

Миле Јанакиески по 6 години денеска излегува од затвор

Читај повеќе

Горивата поскапуваат на полноќ

Читај повеќе

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Читај повеќе