Мобилни

Xperia 1 II е првиот 5G смартфон на Sony

24. февруари 2020 - 13:22 | М.С.

Sony го претстави својот прв смартфон кој поддржува 5G мрежа, а тоа е Xperia 1 II.

Најважен на листата на спецификации на новиот уред е 5G модемот.

Sony е познат по производство на ТВ уреди, камери и звучници, така што е лесно да се претпостави на што е ставен фокус во случајот на Xperia 1 II.

Уредот го доби CinemaWide 6,5-инчниот OLED HDR екран со формат 21:9, со три задни Zeiss камери од 12 MP и Zaiss T антирефлектирачки слој. Позади е сместен и четвртиот сензор ToF за подобро зумирање, а напред е сместена предната камера од 8 MP.

Од Sony се погрижија за одличен звук, па уредот има предни стерео звучници. Xperia 1 II го поседува процесорот Qualcomm 865 5G со 8GB RAM и 256 GB интерна меморија.

Смартфонот го напојува батерија од 4.000 mAh.

Продажбата почнува на пролет, а купувачите ќе можат да бираат помеѓу бела, црна и розова боја.

Цената сè уште не е позната.

Коментирај