Зголемени капацитетите на енергија од ветер и сонце во ЕУ

Според анализата на енергетскиот тинк-тенк Ember, капацитетот на ветерната и сончевата енергија во Европската Унија порасна за 65 отсто од 2019 до 2023 година, а најголем придонес има Германија.

Во извештајот објавен во понеделникот се вели дека Германија учествувала со 22 отсто од зголемувањето, а по неа е Шпанија со 13 отсто. Повеќе од половина од 27-те земји-членки на ЕУ најмалку го удвоија својот капацитет за енергија од ветер и сончева енергија во овој период.

Од 2019 до 2023 година, соларниот капацитет во ЕУ се зголеми за повеќе од двојно, достигнувајќи 257 гигавати минатата година, додека капацитетот на ветерната енергија се зголеми за речиси една третина на 219 гигавати. Благодарение на новите капацитети, комбинираниот удел на енергијата од ветер и сончева енергија во производството на електрична енергија во ЕУ се зголеми од 17 проценти на 27 проценти во последните четири години.

Од 2019 година, енергетскиот сектор на ЕУ значително се промени поради амбициозните климатски политики и мерки за намалување на зависноста од рускиот гас.

Сара Браун од Ember вели дека амбициозните климатски политики и насочените мерки за оддалечување од рускиот гас создале вистинска и одржлива промена.

Целта на стратегијата за зелениот договор на Европската комисија е обновливите извори на енергија да сочинуваат најмалку 42,5 отсто од енергијата што се користи низ ЕУ до 2030 година. Со Зелениот договор, ЕУ има за цел да стане климатски неутрална до 2050 година. Стратегијата вклучува мерки во области како што се енергијата, транспортот, индустријата и земјоделството.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Читај повеќе

Сончево и многу топло со температури до 42 степена

Читај повеќе