Жена на која двапати ѝ е дијагностициран рак на дебелото црево ги споделува првите симптоми

Мајка на две деца, на која двапати и бил дијагностициран рак на дебелото црево пред 50-тата година, доживеала суптилни симптоми како болки во грбот, губење на тежината и гасови кои дури и лекарите ги игнорирале.

Шери Ролинс од Северна Каролина почна да чувствува болки во грбот во 2017 година. Иако скенирањето покажало лезија на црниот дроб, гастроентерологот и рекол дека нема за што да се грижи.

Меѓутоа, кога неколку месеци подоцна отишла кај друг лекар за магнетна резонанца, ѝ бил дијагностициран рак на дебелото црево во четврта фаза. Тоа беше истата болест од која починал татко ѝ на 50-тина години.

„Никогаш не мислев дека нешто вакво може да ми се случи“, рече Ролинс. „Секогаш бев здрава личност и редовно одев на лекарски прегледи“.

Ракот ѝ се проширил на црниот дроб и една година пред операцијата отишла на хемотерапија. Таа беше во ремисија четири години пред повторно да почне да доживува симптоми, објаснува таа. Потоа почнала нагло да слабее и имала болни грчеви во стомакот.

„Имав ужасно болни гасови и се чувствував како никогаш да не можам да се испразнам до крај“, додала таа.

Иако сите наоди беа добри, таа не можеше да се ослободи од чувството дека нешто не е во ред. Дури и нејзиниот онколог бил убеден дека се е во ред. Но, во март 2022 година, лекарите откриле тумор во нејзиниот ректум кој се проширил на дното на карлицата.

Стапките на рак на дебелото црево се во пораст ширум светот, особено кај младите луѓе. Се очекува стапките да се удвојат кај оние под 50 години во САД до 2030 година, а ракот на дебелото црево се очекува да стане водечка причина за смрт од рак кај Американците под 50 години до крајот на деценијата.

Шери беше подложена на интраоперативно зрачење, што е зрачење што се дава за време на операцијата. Целта е да се испорачаат повисоки дози на зрачење, а во исто време да се спречи тоа да удри во блиските органи, објаснуваат лекарите. Тој сè уште има некои долгорочни ефекти од третманот, како што е оштетување на нервите во рацете. Сега таа ги охрабрува другите никогаш да не ги игнорираат симптомите.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Здравје

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Read more

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе