Ѕирнете во iPhone 15: Никој не зборува за ова

Основниот модел на iPhone 15 се најде на работната површина на авторот на популарниот YouTube канал JerryRigEverything, каде што беше расклопен.

Зак од YouTube каналот JerryRigEverything реши да ни покаже што има внатре во основниот модел на iPhone 15.

Јутјуберот истакнува дека иако Apple го олесни процесот на сервисирање на новите модели на iPhone, сепак е доста тешко да се расклопи iPhone 15.

Сервисирањето сè уште е во голема мера резервирано за Apple и овластените даватели на услуги, бидејќи секоја од заменливите компоненти е поврзана со матичната плоча и е софтвер заклучена.

Како што е наведено во видеото, Apple моментално наплаќа 169 долари за замена на оштетениот заден дел на моделот iPhone 15, што е доминантна површина за полнење.

Зак истакнува дека Apple посвети многу внимание на рециклирањето и повторното користење на материјалите.

Во линијата iPhone 15, Apple користеше рециклирани материјали за различни елементи на телефонот, нешто за што речиси никој не зборува.

Металната рамка е создадена од алуминиум и легура на цинк, што значи дека Apple повторно користи алуминиум од серијата 7000 за основниот iPhone 15.

Предниот дел е отстранлив како и задниот, а Apple наплаќа 279 долари за сервисирање на дисплејот и придружните елементи.

Последната порака би била да го чувате вашиот нов iPhone во заштитни капаци и футроли и да ракувате со него внимателно бидејќи поправките се прилично скапи.

Remote video URL
Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Мобилни

Конечно скокна продажбата на телефони

Read more

Vivo ја претстави серијата мобилни телефони X100

Read more

Корисниците на iPhone ќе имаат дополнителна бесплатна година на сателитската функција Emergency SOS

Read more

iPhone 16 ќе има дополнително копче – која ќе му биде функцијата?

Read more
 

Гик

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе

Историчарите спорат: Еден римски цар бил трансродово лице

Читај повеќе

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Читај повеќе

Конечно скокна продажбата на телефони

Читај повеќе