Зошто батериите на телефоните се празнат побрзо во зима?

Не грижете се, веројатно сè уште не е време да ја смените батеријата на телефонот - проблемот се ниските температури.

Внатре во нашите телефони има литиум-јонски батерии кои можеме да ги видиме во многу други електронски уреди како играчки, безжични слушалки, безжични алатки, кујнски апарати, но и во електрични возила или системи за складирање електрична енергија. Батериите, исто како и луѓето, работат најдобро на собна температура, така што изложеноста на температури под или над 20°C може значително да влијае на нивните перформанси, а со тоа и на автономијата на нашите уреди. Затоа, ако ви се чини дека батеријата на телефонот ви трае помалку деновиве, не грижете се, не сте единствените.

Високи температури

Иако собната температура е идеална за функционирање на батеријата, многу производители ги рекламираат нејзините спецификации во услови од 27°C, бидејќи на повисоки температури батериите подобро функционираат. Во такви услови хемиската реакција во нив се одвива полесно, а резултатот е поголем напон и капацитет. Сепак, не е без причина што се вели дека најголемите непријатели на батериите се времето и температурата - што и да правите, тие со текот на времето ќе се деградираат, а брзината на овој процес зависи од зачестеноста на користење на повисоки температури. Така, батеријата која често се користи на температура од 30°C ќе има 20% пократок животен век, додека со честа употреба на 40°C, нејзиниот животен век е 40% пократок од оној на батеријата што се користи на собна температура.

Ниски температури

Од друга страна, ако батериите се користат на пониски температури, тие го губат својот напон и капацитет. Возачите на електрични автомобили тоа најдобро го знаат, бидејќи нивните возила имаат помал домет во текот на зимата, но не само затоа што трошат дополнителна енергија за загревање на кабината, туку и затоа што во овие услови отпорот во самите батерии се зголемува. При екстремни температури од -20°C, литиум-јонските батерии може да изгубат околу 50% од својот капацитет.

Така, иако популарно велиме дека телефоните ни се трошат побрзо, не станува збор за поголема потрошувачка на енергија, туку за помал капацитет на батеријата. За среќа, ова намалување на капацитетот не е трајно, туку повторно ќе се зголеми кога ќе се загрее уредот. Поради ова, се препорачува да го чувате телефонот во внатрешниот џеб од вашата јакна за време на студените денови и да го користите колку што е можно помалку на студ, доколку автономијата е важен фактор за вас.

На сликата подолу можете да видите како се однесува литиум-јонската батерија 18650, со огласен капацитет од 2.800 mAh, на различни температури.

За среќа, освен намалениот капацитет, односно помалата автономија на батеријата во сенка, просечниот корисник на телефон не е во опасност трајно да ја оштети својата батерија во овие услови. Многу други компоненти на нашите уреди ќе почнат да предизвикуваат проблеми многу порано од батеријата, а бидејќи денешните телефони се паметни, тие сигурно ќе ја оневозможат понатамошната употреба на уредот ако проценат дека тоа може да доведе до дефект.

Сепак, она што ќе ја оштети батеријата и што не се препорачува да го правите во текот на зимата е да го полните вашиот уред надвор или во ладни простории. Иако литиум-јонските батерии може безбедно да се полнат во температурен опсег од 5°C и 45°C, полнењето на пониски температури ќе потрае подолго поради зголемениот отпор и може да предизвика трајно влошување на перформансите.

Ако сакате да го користите телефонот на екстремно ниски или високи температури, размислете за купување на робустен уред што ги исполнува американскиот воен стандард MIL-STD-810, како што се Samsung XCover6 Pro, Ulephone Armor X6 Pro или Oukitel WP19.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Хардвер

Бирајќи го идеалниот Bluetooth звучник: 6 работи на кои треба да се внимава

Read more

Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

Read more

Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе