Apple подготвува екрани кои сами ќе се поправаат?

Кога станува збор за уреди со екрани на преклоп, Apple не брза.

Иако имаат планови за ваков тип на уреди, нивното претставување не треба да се очекува неколку години, а дури и кога ќе се појават, прашање е за кој уред ќе се работи.

Претходно беше споменато дека Apple планира iPad или дури и Mac со флексибилен екран, но ќе биде откриено какви се всушност нивните планови, бидејќи секако нема официјални информации.

Сепак, оваа недела се појавија информации за патент поднесен од Apple, кој се однесува на флексибилни екрани, а според ова, би можеле да претстават уред со „самообновувачки флексибилен екран“.

На таквите екрани, гребнатини и други помали вдлабнатини треба „сами ќе се поправат“, без потреба да се носи уредот на поправка.

Самиот патент не се однесува на некој конкретен уред, туку нагласува како таквите екрани би можеле да се користат во телефони, таблети, компјутери, монитори и преносни уреди. Овој материјал може да го покрие само делот каде што се свиткува екранот или целиот екран.

Интересно е што екранот би можел да „заздрави“ без никаква потреба од никаква акција од корисникот или надворешна интервенција.

Исто така, корисниците би можеле однапред да го одредат редоследот по кој ќе се поправа екранот, односно да се активира самолекувањето при полнење на уредот, без разлика дали се работи за безжично полнење или кога се користи кабел.

Секако, самата пријава за патент не значи дека компанијата всушност ќе претстави таков материјал, односно уреди на кои екраните ќе можат сами да се обновуваат.

Од друга страна, добро е да се знае во кој правец размислуваат дизајнерите на Apple, а сепак постои можност еден ден во иднина да имаме достапни уреди за кои нема да се грижиме ако ги испуштиме и екранот се оштети.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Вести

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Read more

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Read more
 

Гик

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе