Археолозите во Помпеја пронајдоа фреска на која се прикажани митолошки брат и сестра

Во извонредно откритие во древниот римски град Помпеја, археолозите откопаа фреска на која се претставени брат и сестра од грчката митологија - Фрикс и Хеле.

Габриел Цухтригел, директор на Археолошкиот парк Помпеја, го опиша откритието како трогателен одраз на историјата што повторно се одвива.

„Историјата се повтори. Тоа е прекрасна фреска во одлична состојба на зачувување. Митот за Фрикс и Хеле е широко распространет во Помпеја, но е и актуелен. Тие се двајца бегалци на море, брат и сестра, принудени да бегаат бидејќи нивната маќеа сакала да се ослободи од нив служејќи се со измама и корупција. Хеле паднала во вода и се удавила“, рече Цухтригел додека даваше ажурирање за работата на ископувањето и реставрацијата.

Фреската прикажува светли бои и извонредна уметност со Хеле прикажана на работ на давење, а нејзиното лице е заматено од брановите додека ја подава раката кон својот брат.

Цухтригел изрази оптимизам дека овие прецизно сочувани куќи ќе бидат достапни за јавноста во блиска иднина, истакнувајќи го културното и историското значење на ова најново откритие.

URL

Древниот град Помпеја бил уништен во 79 година од нашата ера во ерупција во која загинале повеќе од 2.000 луѓе. Урнатините станаа едно од најпосетуваните археолошки локалитети во светот.

Градот, кој привлекува речиси четири милиони посетители годишно, измина долг пат од 2013 година, кога УНЕСКО се закани дека ќе го стави на својата листа на загрозени светско наследство доколку италијанските власти не го подобрат неговото зачувување.

Изненадувањата откриени во последните месеци вклучуваат 13 статуетки кои навестуваат постоење на пагански ритуални традиции во древниот римски град и, минатиот јуни, впечатлива фреска од мртва природа која личи на пица и вклучува предмет што сомнително личи на ананас.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Наука

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Read more

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Read more

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Read more

Поларниот вртлог одеднаш го промени правецот – оди во „рикверц“

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе