Чави дознал дека е отпуштен кога го посетил Лапорта во болница

Две недели откако беше потврдено дека Чави ќе продолжи да ги води играчите на Барселона, легендата на клубот и поранешен тренер доби отказ.

 

Чави е поранешен, а нов тренер на Барселона ќе биде Германецот Ханси Флик.

Чави ја презеде клупата на Барселона во ноември 2021 година и ги предводеше Каталонците на 141 натпревар. Оствари 89 победи, 23 нерешени и 29 порази.

Минатата сезона ја освои Ла Лига и домашниот Суперкуп, а оваа сезона заврши на второто место и беше елиминиран во четвртфиналето на Лигата на шампионите од ПСЖ.

Му пресудија неговите критики кон раководството, односно неговите коментари за финансиската состојба.

„Навивачите мора да разберат дека оваа Барселона не е онаа од пред 25 години. Тоа повеќе не е така, но мораме да го засилиме тимот ако не сакаме сè да остане како што е.

Верувам дека навивачите на Барселона мора да сфатат дека ситуацијата е многу тешка, особено на економски план. Тоа не значи дека нема да се бориме, но ситуацијата е таква што ни треба стабилност и време“, рече тој.

Тие зборови го чинеа отказ, а дека е бивш потврди и самиот претседател на клубот Жоан Лапорта.

Местото каде Чави ја дозна својата судбина е болницата. Имено, тој отишол да го посети Лапорта кој се опоравува од пневмонија и покрај неговиот кревет дознал дека е време да се збогува.

„Кога би се водел по емоциите, би сакал ти и понатаму да бидеш тренер. Разумно е да не продолжиш“, му рекол Лапорта на Чави тој ден.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Фудбал

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Read more

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Read more

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more
 

Спорт

  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе