Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Консумирањето вода е многу важно за различни процеси во организмот, а во последно време е нагласена важноста да испиете чаша вода веднаш штом ќе се разбудите. Но, колку е тоа вистина?

Нутриционистката и виш директор за глобално клиничко истражување и исхрана во WeightWatchers, д-р Мишел Кардел, истакнува дека одредена количина на вода е од суштинско значење за здравјето на целото тело, бидејќи му помага на вашето тело да функционира правилно со регулирање на телесната температура, поддршка на варењето и намалување на товарот на бубрезите и црниот дроб со исфрлање на отпадните производи и оптимизирање на моќта на мозокот.

Дури и само мала дехидрација до 2% може да доведе до симптоми како што се главоболки, вртоглавица, раздразливост, тешкотии со концентрирање и замор. Поради ова се појавија различни теории за важноста на водата, а особено се издвојува онаа која наведува кога е пожелно да се пие вода.

Некои тврдат дека пиењето вода како прво нешто наутро ќе им помогне да го подобрат своето здравје, да ослабат и да искусат други здравствени придобивки. Но, дали е навистина потребно?

Имено, да останете хидрирани во текот на денот е важно за вашето целокупно здравје, така што пиењето вода веднаш штом ќе се разбудите може да ви помогне да го достигнете дневниот внес на вода, но како што вели нутриционистката Кардел, не постои волшебна количина на вода што ни е потребна пред да започнете со денот.

Чувањето на шише со вода на вашата ноќна маса може да делува како суптилен потсетник да му пристапите на денот со начин на размислување за зајакнување на здравјето. Исто така, може да ви помогне да се чувствувате повнимателно. Додавањето храна во вашата вода исто така може да помогне во зголемувањето на нивото на енергија.

Иако водата е важна за здравјето, таа нема да ви помогне да изгубите тежина и да го детоксицирате телото. Затоа, наместо да верувате дека пиењето вода наутро ја зголемува ситоста, треба да знаете дека нема доволно докази за поврзување на внесот на течности со зголемената ситост или губење на тежината.

Тагови
реклама

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе