Двојно продолжен животниот век на батеријата за iPhone 15

Apple го удвои животниот век на батериите на уредите iPhone 15, барем според податоците што ги дава компанијата.

Во неодамна ажурираниот документ за поддршка, компанијата наведува дека „батериите на iPhone 15 се дизајнирани да задржат 80% од нивниот оригинален капацитет при 1.000 целосни циклуси на полнење под идеални услови“. Ова се однесува на сите верзии на моделот iPhone 15.

Онаму каде што сега бројот е „1.000“, порано беше „500“, што сè уште се однесува на серијата iPhone 14 и постарите модели. Apple вели дека спровел тестови во кои батериите на телефонот биле целосно наполнети и испразнети 1.000 пати „под специфични околности што претставуваат случаи за вообичаена употреба“, и затоа проценетиот животен век е ажуриран.

Засега, ова резултира со документ за поддршка што погодно ги прави најновите телефони да изгледаат особено привлечни, а со тоа може да поттикне некои од оние кои сакаат да ги заменат сегашните уреди.

Во моментов Apple прави вакви тестови и за iPhone 14, за да се види дали треба да се смени описот и за таа серија.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Мобилни

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Read more

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Read more

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Read more

Најевтините телефони ќе доживеат бум – цвета продажбата на смартфони

Read more
 

Гик

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Читај повеќе
  • filter

8 фасцинантни факти за октоподите

Читај повеќе
  • play_arrow

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Читај повеќе

Најсилната соларна бура во историјата беше поголема отколку што мислевме

Читај повеќе
  • filter

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Читај повеќе

WhatsApp добива AI chatbot

Читај повеќе

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе