Huawei и ZTE официјално прогласени за закана по националната безбедност на САД

Американската Федерална комисија за комуникации (ФЦЦ) официјално ги прогласи кинеските компании Huawei и ZTE за „закана по националната безбедност“.

Тоа значи дека компаниите нема да можат да ја користат владината програма за субвенционирање од 8,3 милијарди долари, познат како Универзален сервисен фонд, за купување, одржување или поддршка на која било опрема или услуга од двете кинески фирми.

ФЦЦ уште во ноември минатата година ги прогласи Huawei и ZTE за ризик по националната безбедност на САД.

Huawei минатата година беше ставена на американската црна листа.

Американските компании веќе подолг период се натпреваруваат со Huawei во развојот на 5Г технологијата. Вашингтон тврди дека Huawei може да ја користи технологијата за шпионирање во корист на Кина.

Тагови
реклама

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Невиден масакр: 79 затвореници убиени во три еквадорски затвори, некои обезглавени

Read more

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Read more

Мобилни

Сè што треба да знаете за Samsung Galaxy A12

Read more

Конечно: Вака изгледа смартфонот на преклоп Huawei Mate X2

Read more

Поглед во новиот Samsung Galaxy A32 5G

Read more

Сè што треба да знаете за новиот Xiaomi Mi 11

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе

Дали ажурирањето на Google Chrome ќе го спречи трошењето на RAM меморијата?

Читај повеќе

Call of Duty: Black Ops има изненадување за вистинските фанови

Читај повеќе

Дали е ова крајот на популарната GTA?

Читај повеќе

Што точно значи ефикасност на вакцината од 72,51%?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што треба да знаете за Samsung Galaxy A12

Читај повеќе
  • play_arrow

Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Tony Hawk’s Pro Skater“ пристигнува на Xbox, PS5 и Nintendo Switch

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Конечно: Вака изгледа смартфонот на преклоп Huawei Mate X2

Читај повеќе