Малку поинаков рецепт: Компир пица со кисели краставички

Компир пицата со кисели краставички е совршен оброк со продорен вкус и совршена арома. Крцкава и киселкаста, а брзо се подготвува.

Компир пицата со кисели краставички е многу едноставно јадење, брзо се прави и не е скапо. Во пицата со компири можете да додадете и лути пиперки, доколку сте љубител. Еве како да направите пица од компири со кисели краставички.

Потребни состојки:

 • 250 гр брашно
 • ½ лажичка морска сол
 • 3 гр сув квасец
 • 6 лажици маслиново масло
 • 120 гр топла/млака вода
 • 300 гр компири
 • 1 мал кромид
 • 20 гр копар
 • 10 кисели краставички
 • 100 гр павлака за готвење

Подготовка:

Прво загрејте ја рерната на 200°C. Измешајте брашно, сол и квасец. Во тава измешајте 2 лажици маслиново масло со топла вода. Истурете ја течноста во брашното додека се меша со мала брзина за да се соедини, а потоа измесете го тестото додека не се изедначи. Покријте го садот и оставете го да отстои на топло место околу 1 час додека тестото не нарасне.

Во меѓувреме подгответе сѐ останато. Компирите исечкајте ги на коцки од по сантиметар (не треба да се лупат, само измијте ги) и распоредете ги на плех. Намачкајте со 1 лажица масло и сол, па печете 20 минути. На другата полица ставете уште една голема тава да се загрева.

Исечете го кромидот, а потоа посипете со прстофат сол (ова ќе помогне да омекне) и оставете го на страна. Исечкајте го копарот, па ставете го во мал блендер/мини процесор со 3 лажици масло и половина од киселите краставички (ставете и малку од течноста од теглата). Додадете прстофат сол, а потоа изматете додека целосно не се изедначи.

Откако компири ќе се печат 20 минути, извадете ги и зголемете ја температурата на рерната на 250°C. Расукајте го тестото во груб правоаголник и внимателно ставете го на загреаниот плех. Посипете ја павлаката за готвење и потоа прелијте со половина од преливот што сте го направиле. Одозгора посипете кромид, делумно печените компири и преостанатите кисели краставички. Печете 12-15 минути додека не порумени и подлогата не биде печена. За сервирање, прелијте го преостанатиот прелив.

Уживајте во пица од компири со кисели краставички.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Рецепти

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Пилешко со пржени компири во ромеско сос

Read more

Почнува сезоната на младиот кромид: Зошто треба да го вклучите во исхраната?

Read more

За лижење прсти: Говедско со портокал и костен - во тортиља

Read more
 

Магазин

Конзервирана храна што може сериозно да му наштети на вашето здравје

Читај повеќе
 • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
 • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе