Меси и Ди Марија ќе настапат на Олимписките игри?

Макфакс/Кајгана
/ 12.02.2024 / 20:22

Актуелниот светски шампион Аргентина ќе има својата селекција на Олимписките игри во Париз благодарение на големата победа од 1:0 над Бразил во јужноамериканските квалификации.

Тренерот на селекцијата до 23 години, поранешниот играч на Ливерпул и Барселона, Хавиер Масчерано, со победата над Бразил го забележа најголемиот триумф во досегашната тренерска кариера.

Со оглед на тоа што со години играше со Лео Меси и Анхел Ди Марија, очекувано доби прашање дали двајцата великани на аргентинскиот фудбал може да се очекуваат во составот на „Албиселесте“ во Париз.

„Треба да бидете внимателни. Сите го знаат мојот однос со Лео и Анхел. Ние сме пријатели. Како селектор имам обврска да ги повикам, но се подразбира и дека имаат други обврски и од тоа ќе зависи. Не е сѐ толку едноставно. Ќе има време да говориме на таа тема“, призна Масчкерано за Marca.

Масчерано беше двократен олимписки шампион со Аргентина во 2004 година во Атина и 2008 година во Пекинг. Во тимот кој го одбрани златото беше Лео Меси.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе