Најопасниот град во светот - избришан е од мапите, таму и воздухот убива

Витнум е гратче во Австралија кое е наречено најопасно во светот затоа што само вдишување на воздухот во него е доволно да ве убие, поради што е напуштено и избришано од мапите.

Австралиските власти го избришаа Витнум од мапата во обид да ги одвратат потенцијалните туристи да одат таму. Последниот жител на градот се откажа од борбата за престој во мај годинава, а тоа е место каде во својот врв живееле неколку илјади луѓе.

До 2015 година ги имаше само шестмина, а до минатата година остана само 80-годишната Лорејн Томас.

Некогаш раздвижениот рударски град во регионот Пилбара е всушност смртоносен и се наоѓа на средината на најголемата контаминирана локација на јужната хемисфера.

За време на врвот на развојот во 1930-тите, илјадници луѓе живееле таму. Земјата во Витнум била богата со син азбест и многу Австралијци се преселиле таму за да најдат работа во рудниците.

@nightmarefuelfromaus #australia #straya #wittenoom #abandonedplaces #dangerousplaces #nightmarefuel #foryou #fyp ♬ Get You The Moon - Kina

Во наредните три децении бил град со рударството во срце - но, овој начин на живот всушност го убивал локалното население. Рудниците на крајот се затвориле во 1996 година бидејќи повеќе не се заработувало доволно пари, меѓутоа, човечкиот трошок далеку ја надминал секоја загуба на профит.

Повеќе од 2.000 работници и жители загинале од вдишување на смртоносните сини азбестни влакна. Воздухот и денес е токсичен, принудувајќи ја владата да урива згради, да ги затвора депониите за отпад од рудниците и целосно да го затвори градот. И покрај напорите за чистење, останати се 3 милиони тони отпад од азбест.

Земјата никогаш нема да биде безбедна за живеење на луѓе поради постојаниот ризик од азбестоза - но, некои луѓе не можат да одолеат на посетата. Таков е случајот со бројните тиктокери кои решија да го посетат ова напуштено место.

@aujerpn This place was eerie 😳 #wittenoom #ghosttown #westernaustralia #pilbara #fifo ♬ Heat Waves - Diplo Remix - Glass Animals

Градот бил именуван во чест на Френк Витнум, австралиски истражувач кој прв ги истражил северозападните области на Западна Австралија.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе