Apple ќе лансира целосно нов модел на телефон - iPhone D23

Се вели дека новиот D23 iPhone е револуционерен, како што беше случајот со моделот X.

Apple сè уште ја нема лансирана серијата телефони iPhone 16, а веќе кружат гласини за моделите кои ќе ги видиме во 2025 година.

Според раните информации до кои дојде The Information, технолошкиот гигант ќе лансира целосно нов модел, интерно наречен iPhone D23, заедно со серијата iPhone 17, кој носи значително поинаков дизајн. Се очекува дека новото решение ќе биде револуционерно како и iPhone X од 2017 година.

Најистакната карактеристика на D23 iPhone е неговото ултра тенко куќиште. Бидејќи батериите со соодветен капацитет се голема причина зошто денес не гледаме многу тенки телефони на пазарот, се претпоставува дека Apple ќе користи решение со поголема енергетска густина, како што се силициумско-јаглеродните батерии кои веќе се пронајдени во некои модели.

Ултратенкиот D23 iPhone се чини дека е инспириран од најновиот таблет iPad Pro кој беше претставен за време на настанот Let Loose на 7 мај. Дебелината на новиот 13-инчен iPad Pro модел е само 5,1 mm, што е 1,3 mm потенок од неговиот претходник.

Друга значајна промена може да биде поместување на задната камера од горниот лев агол на задната страна во централна позиција.

Големината на екранот, наводно, ќе биде помеѓу 6,1 и 6,9 инчи, а Apple исто така се очекува да го намали исечокот за камерата на екранот, што потенцијално би можело да го замени сегашниот Dynamic Island - нешто што веќе се шпекулираше дека е можно види оваа есен, кога компанијата ги лансира телефоните iPhone 16 Pro.

Всушност, претходно имаше гласини дека iPhone 16 Pro е моделот што ќе добие повеќе енергетски густа батерија, а во овој момент не е јасно дали тоа навистина ќе се случи или е нешто што ќе го видиме дури следната година. Исто така, не е јасно дали iPhone D23 воопшто ќе го носи името на серијата 17 или ќе биде одвоен, како моделот iPhone X, но се тврди дека компанијата поради тоа ќе го отстрани моделот Plus од понудата.

Тагови
реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Мобилни

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Read more

Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Read more

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more
 

Гик

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе