ЛА ЛИГА 2020/21

Нова грешка на непрепознатливата Барселона

Фудбалерите на Еибар приредија изненадување на натпреварот од 16-тото коло на шпанскиот шампионат на „Камп Ноу“, одигрувајќи 1:1 против Барселона, која играше без Лионел Меси.

Меси го пропушти последниот натпревар на Барселона оваа година. Д трибините, разочарано го следеше својот непрепознатлив тим.

Без него, Каталонците не успеаја да постигнат повеќе од еден гол и завршија со скромни 1: 1.

Барса можеше да поведе уште во осмата минута, но Мартин Брајтвејт промаши пенал, шутирајќи покрај голот. Брајтвајт ја затресе мрежата на противникот во 25-та минута, но неговиот гол беше поништен поради офсајд по преглед на видеоснимката.

Домаќинот испрати само четири удари во првото полувреме, од кои само еден во рамките на голот, што е најмалку во првото полувреме на „Камп Ноу“ оваа сезона во сите натпреварувања.

Гостите поведоа во 58. минута преку Кике, а израмни Усман Дембеле во 67. минута. Во преостанатото време, Барса бркаше победа, но не успеа да го постигне вториот погодок.

Атлетико и Реал Мадрид се на врвот со по 32 бода, а Барса е на скромното шесто место со 25 бода.

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Далас беше на -17, па Дончиќ и друштвото се разиграа и изборија финале на Западот

Доживотно суспендиран судија: Се качил на бина и славел со тимот на кој му помогнал да победи