Ново правило во фудбалот: Се воведува портокалов картон, ќе го покажува четвртиот судија

Меѓународниот борд на фудбалски асоцијации (ИФАБ) потврди дека покрај црвените и жолтите картони, најверојатно наскоро во фудбалот ќе дојдат и портокаловите картони кои носат привремена суспензија.

Имено, идејата за суспендирање на играчи поради тактички прекршоци, лош јазик и општо недолично однесување, беше дискутирана и поддржана од ова здружение на годишниот деловен состанок во Лондон.

Ова го потврди претседателот на Судискиот комитет на ФИФА, Пјерлуиџи Колина, кој е во техничкиот комитет на ИФАБ, и рече дека предложените тестови ќе бидат вклучени и на професионално ниво.

Оваа промена на правилата и нејзино тестирање ќе биде препорачана во март на собранието на ИФАБ во Глазгов, а според информациите блиски до носителите на одлуки, најверојатно ќе биде одобрена.

URL

Инаку, портокалов картон би значел исклучување од неколку минути, веројатно 10, по што казнетиот играч би се вратил во игра.

Интересно е што портокаловиот картон нема да го покажува главниот судија, туку ќе биде означен на електронската табла на четвртиот судија.

Според информациите кои доаѓаат од Лондон, тестирањето на новите правила би можело да започне во Премиер лигата веќе во сезоната 2024/2025.

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Фудбал

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Read more

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Read more

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Read more

Не бадијала се викаат Always Ready

Read more
 

Спорт

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Читај повеќе

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Читај повеќе

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Не бадијала се викаат Always Ready

Читај повеќе

Дербито на Марадона вечерва во ЛШ, забрефтаниот Арсенал гостува кај Порто

Читај повеќе

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Арнаутовиќ од трагичар стана херој

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Читај повеќе

Анчелоти со неочекувана понуда до Модриќ

Читај повеќе