OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Компанијата OnePlus го претстави новиот смартфон под назив Nord CE.

Oзнаката CE е кратенка за Core Edition што е показател дека компанијата OnePlus се фокусира на клучни работи, а не на непотребни додатоци. Смартфонот ќе се продава во Индија и Европа, а ќе биде малку послаб модел од Nord.

Позади се наоѓа главната камера од 64 MP, ултрашироката од 8 и сензорот од 2 MP, додека напред е селфи камерата од 16 MP.

Уредот го движи Qualcomm Snapdragon 750G процесор со 6, 8 или 12 GB RAM. Го напојува батерија од 4.500 mAh која поддржува брзо полнење. За да се наполни од 0 до 70 осто од капацитетот, потребни се 30 минути.

Смартфонот доби 6,43-инчен OLED екран со резолуција од 1.080п и фреквенција на освежување од 90 Hz. Ќе биде достапен во три бои: сина, сребрена и црна.

За моделот со 8 GB RAM и 128 GB интерна меморија треба да се издвојат 329 евра, а за моделот со 12 GB RAM и 256 GB интерна меморија 399 евра.

На европскиот пазар ќе се појави и верзија со 6 GB RAM и 128 GB интерна меморија по цена од 299 евра.

Тагови
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Мобилни

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Read more

Познато кога Google ќе го претстави смартфонот на преклоп

Read more

Што ново претставија од Apple на првиот ден од WWDC?

Read more

Новиот iPhone 13 ќе добие поголема батерија

Read more
 

Гик

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе