УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2023/2024

Пеп откри што им рекол на играчите на Сити на полувремето против Звезда

Фудбалерите на Манчестер Сити синоќа ја победија Црвена звезда со 3:1 и комплетен пресврт во првото коло од Лигата на шампионите на УЕФА.

По првите 45 минути Звезда водеше со 1:0, но „Граѓаните“ постигнаа три гола во преостанатиот дел од натпреварот и триумфални го напуштија „Итихад“.

Сити доминираше во текот на целиот натпревар. Во првото полувреме упати дури 22 удара кон голот на гостите, но безуспешно, бидејќи помеѓу гостинските стативи се наоѓаше расположениот Омри Глазер.

„Да имаш толку многу удари може само да значи дека си играл добро. Тоа што не постигнавме гол е одговорност на напаѓачите. Да постигневме два гола во раната фаза од натпреварот, сѐ ќе беше сосема поинаку“, изјави по натпреварот тренерот на англискиот тим, Пеп Гуардиола.

Пеп потоа откри што им рекол на своите играчи за време на паузата на полувремето, што ги мотивирало да го направат пресвртот.

„Им реков: 'Момци, не можеме да кажеме дека играме лошо. Заборавете на резултатот. Можеме да направиме пресврт, ајде, само треба да бидете малку посмирени“, откри каталонскиот стратег.

Да потсетиме, Звезда поведе со голот на Ганецот Осман Букари во 45. минута, а Сити потоа победи благодарение на двата гола на Хулиан Алварес во 47. и 60. минута и оној на Родри во 73. минута.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Фудбал

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Read more

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Read more

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Read more

Што се случува во Евертон?

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе