Само во една земја iPhone 12 мора да се продава со слушалки

Во една земја, и покрај најавите на Apple, слушалките ќе доаѓаат во пакет со уред iPhone 12.

Имено, на официјалното претставување, Apple објави дека новите модели на iPhone 12 нема да доаѓаат со слушалки и полнач, што предизвика многу незадоволство кај корисниците, но им даде и на ривалите добра шанса да ги имаат за што да им се „фатат“.

Во Франција, сепак, слушалките ќе мора да доаѓаат во пакет со смартфонот, благодарение на тамошниот закон.

Имено, француските закони предвидуваат дека телефоните мора да се продаваат во комплет со handsfree систем или со слушалки, со цел да се заштитат децата до 14 години од електромагнетно зрачење.

URL

Француската влада не верува дека здравствените последици од долгорочното изложување на зрачење на смартфоните се дефинитивно утврдени, особено кај децата, затоа ниту еден уред што зрачи не смее да доаѓа во пакување без слушалки.

Упатствата во пакетите исто така мора да содржат јасни и едноставни упатства за користење на handsfree системот, односно слушалките.

Тагови
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Мобилни

Сè што треба да знаете за Poco M3: Одлични перформанси и пристапна цена

Read more

Познато кога ќе биде претставен Xiaomi Mi 11

Read more

Сè што треба да знаете за новиот Xiaomi Mi 10T Lite

Read more

Што ново подготвија од Samsung?

Read more

Гик

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Читај повеќе

Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Читај повеќе

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Читај повеќе

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе

Ова е формулата за веројатноста од зараза со коронавирусот

Читај повеќе