Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Овие ќофтиња се лесен начин да уживате во омиленото јадење вон сезоната.

Свежа зелка се користи за овие ќофтиња, па можете да ја правите и во летниот период. Полесно и побрзо се прават од класичните сарми.

Потребни состојки:
 • 200 гр ориз
 • 1 кг мешано мелено месо
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица путер
 • 1 поголем кромид
 • 2 чешниња лук
 • 800 гр зелка исчистена и исечкана на коцки
 • 1 лажица свежи или суви листови магдонос
 • 1 лажица копар
 • 1 лажичка сол
 • бибер
 • 800 гр доматно пире
 • 1 коцка пилешка супа
 • 250 мл вода
 • 250 мл полномасна павлака
 • 2 листа ловор
Подготовка:

Сварете го оризот според упатството на пакувањето и малку изладете го. Ситно исечкајте го кромидот, а зелката исчистете ја и исечкајте ја на коцки. На тивок оган пропржете ги кромидот и зелката на лажичка маслиново масло и путер додека не омекнат, 7-10 минути. Додадете го ситно сечканиот лук во последните 30 секунди пред да тргнете од оган.

Загрејте ја рерната на 180°C. Во голем сад измешајте сварен ориз, кромид, зелка, мелено месо, сечкан копар и магдонос. Зачинете со сол и бибер и добро измешајте со раце за смесата да се соедини. Обликувајте ги ќофтињата, па пржете ги во серии со лажичка маслиново масло.

Во мало тенџере измешајте доматно пире и пилешки коцки со вода. Загрејте со постојано мешање додека пилешката супа не се раствори во сосот. Тргнете од оган и измешајте со павлаката.

Наредете ги сарма ќофтињата во сад за печење со капак. Прелијте ги со сосот, додајте ловорови листови и печете поклопено во загреана рерна 40 минути, а потоа тргнете го капакот и печете уште 10 минути.

Тагови
реклама

Рецепти

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Read more

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Read more

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Read more

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
 • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе