Саудиските милиони се покажаа премногу примамливи за Ѓоковиќ и Надал

Со месеци е познато дека планот на Саудиска Арабија да заземе позначајна позиција во светскиот тенис и со тоа да биде важна во еден од најпопуларните спортови на планетата.

Кон крајот на минатата година Ријад беше домаќин на турнирот на најдобрите млади тенисери во светот, а во октомври 2024 година Саудијците ќе организираат турнир наречен „Шест кралеви“ каде сакаат да ги соберат најголемите имиња во светот на тенисот.

Станува збор за егзибициски турнир за кој Саудијците се подготвени богато да им платат на учесниците, а поканата сега ја прифатија Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, спортисти кои ја одбележаа актуелната тениска ера.

Така, Ѓоковиќ и Надал ќе играат на овој турнир кој е закажан за октомври, а ќе играат против Карлос Алкараз, Данило Медведев, Холгер Руне и Јаник Синер.

URL

Ѓоковиќ во кариерата има освоено 24 Грен слем титули, Надал има 22, а сигурно е дека нивниот настап ќе додаде тежина на овој турнир, дека ќе го привлече вниманието на јавноста, а со тоа и на спонзорите.

Интересно е и тоа што Надал во јануари потпиша договор за да стане амбасадор на саудискиот тенис и во иднина ќе работи на развојот на овој спорт во кралството.

Октомврискиот турнир ќе биде егзибициски и нема да носи поени за АТП турнејата, а Саудијците активно работат на проектот да ги доведат финалните мајстори на ВТА турнејата во својата земја.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Тенис

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Алкарас му се качи на глава на Ноле: Навивачите бесни поради карикатурата

Read more

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more
 

Спорт

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Читај повеќе