Северна Кореја ќе игра фудбал првпат по повеќе од 4 години

Макфакс/Кајгана
/ 19.09.2023 / 11:14

Речиси четири години откако владата реши да ги затвори границите, Фудбалската асоцијација на Северна Кореја потврди дека нивната фудбалска машка и женска репрезентација ќе игра на Азиските игри во Ханжу, Кина.

Репрезентацијата на Северна Кореја последен пат играше во квалификациите за Мундијалот 2022 на крајот на 2019 година, кога одиграа 0:0 со Либан. Од Азиските игри во 2018, Северна Кореја не учествуваше на ниту едно големо натпреварување, пропуштајќи ги Олимпијадата во Токио во 2021 и Зимската олимпијада во Пекинг во 2022 откако владата ги затвори границите поради пандемијата на COVID-19.

Сега, спортистите од Северна Кореја ќе се натпреваруваат во џудо, одбојка и фудбал на Азиските игри во Ханжу. Женската репрезентација освоија злато со победа над Јапонија на Азиските игри во 2018, додека машката репрезентација загуби во финалето од Јужна Кореја.

Азиските игри се отвараат во Ханжу на 23 септември и траат до 8 октомври. Северна Кореа во машка конкуренција е во група со Индонезија, Киргистан и Тајван, додека во женска е во група само со Сингапур бидејќи Камбоџа се откажа. За машкиот турнир важат олимписките правила, односно смеат да играат играчи до 23 години, а само тројца може да бидат постари.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фудбал

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Read more

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Read more

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Read more

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе