Што се случува кога пиеме кафе на празен стомак?

Добрата вест е дека пиењето кафе на празен стомак не е инхерентно лошо, но може да предизвика одредена непријатност.

„Има голем број на придобивки поврзани со пиењето кафе кога станува збор за гастроинтестиналниот тракт. Кафето има лоша репутација поради неговата содржина на кофеин и висока содржина на шеќер, но кафето се користи во медицински цели многу години, изјави д-р Сунана Сохи за HuffPost.

Сохи објаснува дека кафето влијае на нивото на стомачната киселина на повеќе начини. Како резултат на тоа, некои луѓе може да се соочат со проблеми како диспепсија, која во основа е дигестивно нарушување, кое лесно може да се реши со избегнување на кофеин или уживање во шолја кафе со некоја храна.

„Кофеинот го стимулира производството на хормонот гастрин, кој е одговорен за производство на стомачна киселина. Иако помага да се започне процесот на варење, ја зголемува и киселоста во желудникот. Освен тоа, фенолите кои се наоѓаат во кафето придонесуваат за нивото на киселост во цревата. Кафето има pH од околу пет, додека нашата стомачна киселина има pH од околу два, што ја прави желудочната киселина уште покисела“, објаснува доктор Суприја Рао.

Како резултат на тоа, нашиот стомак треба да биде способен да се справи со киселоста предизвикана од пиењето кафе.

Сепак, сè зависи од пациентите, вели Сохи.

„Сè што јадете предизвикува производство на стомачна киселина. Ако чувствувате надуеност или имате болки во горниот дел на стомакот и мачнина по пиење кафе на празен стомак, тоа веројатно значи дека имате проблем со тоа“, вели таа.

„Проблемот не е нужно преголемата киселост бидејќи желудникот може да се справи со тоа и има слуз за да го заштити. Вашиот хранопроводник не може да издржи такво оштетување од киселината“, објасни д-р Рао.

Пиењето кафе на празен стомак го зголемува производството на стомачна киселина. Повисокото ниво на течност не предизвикува проблеми за повеќето луѓе, но може да предизвика непријатност кај некои. Ако припаѓате на друга група на поединци, но не можете да се одвоите од кафето, обидете се да го пиете со храна.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Здравје

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Read more

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Read more

Кое овошје помага во намалување на холестеролот?

Read more

Тест може да ја предвиди Паркинсоновата болест 7 години пред симптомите

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе