Список на казни во Грција: Возење под дејство на алкохол – 1.200 евра, поминување на црвено – 700 евра

Претставниците на Советот на ЕУ и Европскиот парламент неодамна постигнаа привремен политички договор за директива која треба да го олесни спроведувањето на казните за возачите кои ќе извршат сообраќајни прекршоци во друга земја-членка.

Новата директива сега освен најчестите и најсериозните прекршоци, како што се брзо возење или возење под дејство на алкохол и дрога, ќе опфати и други прекршоци.

Меѓу нив се:

– непочитување на растојанието помеѓу возилата:
– игнорирајќи ја забраната за претекнување:
– опасно претекнување:
– паркирање премногу блиску до раскрсница или премин на зебра;
– преминување на полна бела линија;
– возење во погрешна насока;
– непочитување на правилата за користење на коридори за итни случаи или користење на преоптоварено возило.

Она што многу возачи не го знаат е дека неплатените сообраќајни казни поради прекршоци направени на територијата на ЕУ може да ги внесат дури и на црната листа, што може да ги спречи да влезат во земјите-членки.

Секој возач кој не послушал прекршочна наредба или парична казна може да се најде на таканаречената црна листа, бидејќи и најмалата општина во која било земја од ЕУ може да испрати извештај до надлежното тело во Европската Унија и да бара санкции.

Ако тоа се случи, сопственикот на автомобилот на првиот премин дознава дека неговиот влез е забранет, а истрагата и барањето за отстранување од оваа листа може да потрае неколку години.

„Грците не можат да ви испратат казна на домашна адреса, но следниот пат кога ќе влезете во Грција, доколку казната не е истечена, таа сè уште е во системот и нема да ви биде простено, ќе треба да ја платите. Во ЕУ постои регистар на сообраќајни прекршоци и голема е веројатноста дека казната ќе ви биде наплатена веднаш штом ќе влезете во ЕУ“, пишува на веб-страницата nikana.gr.

Ова е висината на казните:

– возење под дејство на алкохол 78 € – 1.200 €;
– брзина до 20 км/ч во населено место е 100 евра;
– поминување на црвено светло на семафор и претекнување преку полна линија чини 700 евра;
– неносење појас – 350 евра;
– непрописно паркирање, казната е од 40 до 80 евра;
– користење на мобилен телефон додека возите – 100 €;
– пушење во возило доколку во него има дете под 12 години изнесува 1.500 евра со одземање на возачката дозвола.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Регион

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Таткото на Данка: Адвокатите треба да се срамат пред дипломите

Read more

Кларк: Вучиќ сака да го земе барем северниот дел на Косово, да ја разбие БиХ и да формира голема Србија

Read more

Забрането пливање на одредени плажи во Будва и Тиват поради лош квалитет на морето

Read more
 

Вести

Таравари: На 5 најдобри студенти по медицина веднаш по дипломирањето ќе им биде понудено вработување во државните болници

Читај повеќе
  • play_arrow

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Читај повеќе

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе