СЗО: Со правилно лекување на висок крвен притисок може да спречат 76 милиони смртни случаи

Опасните ефекти од високиот крвен притисок се нагласени во новиот извештај на Светската здравствена организација (СЗО), кој ја идентификува состојбата како еден од водечките фактори на ризик за смрт и инвалидитет во светот и посочува дека со соодветен третман, 76 милиони смртни случаи би можело да бидат спречени на глобално ниво до 2050 година, пренесува CNN.

Објавен во вторникот, првиот извештај на СЗО за глобалното влијание на високиот крвен притисок, познат и како хипертензија, нуди препораки за начини за борба против „тивкиот убиец“.

„Хипертензијата ја контролира само еден од пет луѓе“

Според извештајот, хипертензијата, категоризирана како отчитување на крвниот притисок од 140/90 mmHg или повисока, погодува 1 од 3 возрасни лица ширум светот. Ова обично води до голем број други здравствени проблеми, вклучувајќи мозочен удар, срцев удар, срцева слабост и оштетување на бубрезите.

„Хипертензијата може ефикасно да се контролира со едноставни, евтини режими на третман, но само еден од пет лица со хипертензија ја имаат под контрола“, рече д-р Тедрос Аданом Гебрејесус, генерален директор на СЗО.

Зголемувањето на бројот на луѓе кои ефикасно се лекуваат од хипертензија може да спречи 76 милиони смртни случаи помеѓу 2023 и 2050 година, вели СЗО.

Овие превентивни мерки вклучуваат здрава исхрана, одржување здрава тежина, избегнување алкохол и тутун и редовно вежбање, се вели во извештајот. Овие стратегии треба да се имплементираат во посебни услови како што се училиштата и работното место за дополнително да се промовираат поздрави избори на начин на живот, се вели во извештајот. Друга тактика е да го намалите дневниот внес на сол.

„Повеќето срцеви и мозочни удари во светот денес може да се спречат со достапни, безбедни, достапни лекови и други интервенции, како што е намалувањето на солта“, рече Мајкл Блумберг, поранешен градоначалник на Њујорк и глобален амбасадор на СЗО за незаразни болести и повреди.

Огромни трошоци за пациентите ширум светот

Препорачаниот внес на сол варира од земја до земја, но СЗО препорачува помалку од 5 грама сол дневно. Проценетиот глобален просечен внес на сол е повеќе од двојно од: 10,8 грама дневно, вели организацијата.

Во 2013 година, сите 194 земји-членки на СЗО ветија дека ќе го намалат внесот на сол за 30 отсто до 2025 година, но извештајот објавен оваа година покажа дека само 5 отсто имплементирале сеопфатни политики за намалување на солта.

СЗО, исто така, забележа дека хипертензијата и нејзините компликации резултираат со „огромни“ трошоци ширум светот за пациентите, здравствените системи и националните економии.

„Добрата нега за хипертензија е прифатлива, достапна и ја зајакнува примарната здравствена заштита“, рече д-р Том Фриден, претседател и извршен директор на Резолуција за спасување животи и поранешен директор на CDC.

„Предизвикот сега е да се премине од ‘на дофат’ во ‘постигнато’. Ова ќе бара посветеност на владите ширум светот“, додаде тој.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе