канцер

Лекари откриваат седум необични симптоми на рак

Ако најдете грутка во градата, сосема е јасно дека треба што поскоро да посетите лекар. Но, грутките не се единствениот знак што може да укаже на рак на дојка.
Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Препознавањето и навременото дијагностицирање на ракот е исклучително важно за лекувањето да биде што поуспешно, објаснуваат лекарите.
Read more

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Ракот на јајниците убива околу една третина од жените во првата година по дијагнозата и често се дијагностицира во доцните фази.
Read more
play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Ризикот од рак зависи од многу  животни фактори меѓу кои се и начинот на исхрана, вежбање, како и генетските предиспозиции.
Read more

Октомври е розов месец, но ракот не е нималку таков

Ден навидум ист, а многу поразличен од останатите, ден кој ќе ви го промени животот, ден кога снимањето на мамографот и погледот на докторот кој се труди да најде збор што помалку ќе боли, да ви соопшти дека таму некаде во вашата дојка се
Read more

Белгиски универзитет објави откритие за спречување на метастазирање на ракот

Универзитет во Лувен, Белгија, открил начин на кој се отвора можност за стопирање на метастазите кај болните од рак, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more

Зошто мажите почесто заболуваат од рак од жените?

Истражувањата покажуваат дека мажите се изложени на поголем ризик од повеќето видови на рак, дури и кога се исклучени фактори како што се пушењето или консумирањето алкохол. 
Read more

Истражување: Времето кога јадеме може да го зголеми ризикот од рак

Според студија спроведена од истражувачи на Институтот за глобално здравје во Барселона, времето кога јадеме може да одреди кој е во поголем ризик од развој на канцер, пишува Times of India.
Read more

Анален канцер: Симптомите се непријатни, не ги игнорирајте

Златното правило кога станува збор за здравјето е „подобро да се спречи отколку да се лечи“.
Read more

Откриен лек што го убива ракот со изгладнување

Британски научници пронајдоа лек што го изгладнува ракот и на тој начин го тера на повлекување, односно ремисија.
Read more

Чудо во медицината: Сите пациенти оздравеле по лекување со експериментален лек против канцер

Експериментален лек против рак покажа досега невидени резултати во мало испитување на повеќе од десетина заболени од рак на ректум.
Read more

Научници развија нов лек за канцер, резултатите се ветувачки

Научници од Sinai Health и Универзитетот во Торонто велат дека новиот лек е дизајниран да го блокира ензимот неопходен за опстанок на специфични клетки на канцер и ветува во сузбивањето на растот на туморот.
Read more
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more