Телото не го произведува, а му треба: Која храна е богата со витамин Е?

Хранливите материи како што се витаминот Ц и витаминот Д често се наведуваат како основни хранливи материи за здравје и долговечност.

Меѓу другите клучни здравствени придобивки, овие витамини се неопходни за имунолошката функција. Но, што е со другите важни хранливи материи, како витаминот Е? Можеби нема да привлече толку внимание како другите витамини, но овој витамин богат со антиоксиданси е исто толку клучен за вашето здравје.

Функционира како антиоксидант или корисен молекул кој се бори против слободните радикали. Важен е за одржување на општото здравје на организмот.

Телото не може да произведе сопствен витамин Е, па мора да го внесеме преку храната.

Се содржи во бројни намирници, па не е тешко да ја достигнете препорачаната количина од 15 милиграми дневно.

Витаминот Е е хранлива материја растворлива во масти, што значи дека му се потребни масти за да се апсорбира. Главно функционира како антиоксиданс или корисна молекула која се бори против слободните радикали.

Ова се здрави извори на витамин Е:

Јаткасти плодови

Бадемите се еден од најдобрите извори на витамин Е, а потоа лешниците, вели Маја Фелер, регистриран диететичар, нутриционист и автор на книгата Eating from Our Roots: 80+ Healthy Home-Cooked Favorites from Cultures Around the World.

„Една шака бадеми содржи околу 7 милиграми витамин Е, додека истото количество лешници содржи околу 4 милиграми. Овие јаткасти плодови се исто така одлични извори на здрави влакна и незаситени масти здрави за срцето“, вели Фелер.

Семиња

Следниот пат кога ќе посакате нешто крцкаво, посегнете по семето од растенија. Семките од сончоглед се особено богати со витамин Е. Тие исто така содржат многу други хранливи материи како што се железо, калциум, магнезиум и растителни влакна. Семките од сончоглед (и општо семките од растенија) додаваат вкус и текстура на јадењата како овесна каша, јогурт, салата и супа.

Масла од јаткасти плодови и семиња

Бидејќи семките и јаткастите плодови содржат витамин Е, не е изненадување што нивните масла се исто толку вредни за внимание. Сончогледовото масло и маслото од пченични никулци се особено богати со хранливи материи, иако имаат различни намени. Сончогледовото масло е стабилно масло, па може да се користи за готвење на висока температура. Од друга страна, маслото од пченични никулци има помала точка на горење, па затоа треба да се користи во преливи за салати или да се додаде во свежо подготвени јадења.

Лиснат зеленчук

Има многу причини зошто треба да го сакате зелениот лиснат зеленчук. Вкусен е и преполн со витамин Е. Некои од најдобрите опции вклучуваат спанаќ и блитва. Дури и лиснатите врвови на репата го содржат овој витамин. Обидете се да ги додадете во супи или чорби веднаш на крајот од готвењето.

Авокадо

Како овошје со голема енергетска вредност, авокадото спаѓа во категоријата суперхрана, како плод богат со здрави масти и протеини. Хранливоста на авокадото се докажува и со присутноста на витамините и минералите кои се основни состојки во балансираната и здрава исхрана. Со 100 грама авокадо можете да ја задоволите препорачаната доза на дневна количина на многу витамини и минерали -  витамин К: 26 %, фолна киселина: 20 %, витамин Ц: 17 %, калиум: 14 %, витамин Б5: 14 %, витамин Б6: 13 % и витамин Е: 10 %.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Здравје

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Read more

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Read more

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Read more

Алерголог советува кога да почнете да земате лекови за сезонска алергија

Read more
 

Магазин

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Кој ќе ги наследи милионите на модната легенда Роберто Кавали?

Читај повеќе