Вардар убедлив против Веспрем

Ракометарите на Вардар забележаа убедлива победа над Веспрем 29-22 во третиот меч, во новата сезона во СЕХА лигата.

Актуелниот СЕХА шампион, Веспрем, во „Јане Сандански“ беше конкурентен само во првите шест минути од натпреварот. Веспрем имаше 2-3 во шестата минута, а Вардар во наредните девет минути одговори со серија 7-1, направи предност од пет гола (9-4), која благодарение на цврстата одбрана и голманот Милиќ ја одржуваше во текот на целиот меч.

Максималната предност од седум голови Вардар ја достигна во 46.минута, кога играчите на Веспрем и дефинитивно се откажаа.

Голамот Милиќ имаше 11 одбрани, а стрелците ги предводеа Карачиќ со осум, Дибиров со пет и Циндриќ со четири голови. Вардар, четвртиот меч во СЕХА конкуренцијата ќе го одигра во вторник, кога во Скопје ќе гостува Загреб, додека Веспрем, денеска игра против Металург во „Борис Трајковски“.

Ракометарите убедливо поразени од Фарските Острови

Доживотно суспендиран судија: Се качил на бина и славел со тимот на кој му помогнал да победи