Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Ако сакате да носите облека на која има детали, веројатно знаете дека треба внимателно да ги комбинирате за да не претераат и да создадат несакан ефект. Доколку не сакате да оставите впечаток на постара личност, важно е да ги избегнувате овие модели.

Како што објави Best Life, стилистите го споделија мислењето дека е подобро да се избегнуваат овие 5 дезени.

Апстрактни форми

Апстрактните форми најдобро се препознаваат кога ќе ги видите. Тие обично се посветли во боја и имаат некои необични форми. Стилистката Елизабет Косич вели да ги избегнувате. Ако облечете долг фустан со оваа шема, тој лесно може да стане единственото нешто што луѓето го забележуваат кај вас.

„Едноставно кажано, ултрамодерната естетика прави зрелата личност да изгледа како да се труди премногу. Апстрактните мотиви, исто така, имаат тенденција да бидат смели по форма, размер и боја, што брзо го совладува и 'дави' оној што гИ носи“, објасни таа.

Ditsy шема

Моделот Ditsy се карактеризира со случајно расфрлани ситни цветови. Обично овој дезен се користи за фустани и блузи, а често можеме да го најдеме и на чаршафи, навлаки за перници и ќебиња. Според Косич, оваа шема не изгледа соодветно на луѓе постари од 25 години и остава впечаток на незрели. Ако сте љубител на цвеќиња, изберете дезен со средна големина.

Геометриски форми

Овие модели се генерално големи и светли. Како што старееме, нашиот контраст омекнува, што го отежнува носењето задебелени обрасци како геометриски форми. Впечатливите форми и агли, исто така, може да изгледаат премногу груби, а паровите на бои често се поинтензивни и со повисок контраст од нашите.

Големи цветови

Стилистката Јениа Ернандес Фонсека вели дека слично на микро-цветните мотиви, цветовите со долеми димензии исто така можат да имаат ефект на стареење, а тоа особено се однесува на дезени со таканаречена винтиџ естетика.

„Големите цветови можат да создадат преполн визуелен ефект, кој може да изгледа застарен. Исто така, големите цветни дезени проектираат поконзервативна или традиционална слика, што може да направи да изгледате постаро“, истакнува таа.

Барокни модели

Gucci и Versace ги направија барокните принтови популарни, но можете да ги најдете и кај други брендови. Ернандес Фонсека објаснува дека барокните модели се премногу украсени и надмоќни, особено со повторувачки шари.

Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Стил

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Read more

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Read more

Наоми Кембел во Кан блесна во фустан што првпат го носеше во 1996 година

Read more

Мет Гала 2024: Кој ја погоди, а кој ја промаши темата?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе