25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Филип Здравески
/ 23.05.2024 / 17:16

Младата репрезентацијата на Македонија за играчи до 21 година на почетокот на јуни во Скопје ќе одигра два контролни натпревари против селекциите на Полска и Босна и Херцеговина, па по тој повод денеска селекторот Драги Канатларовски го објави списокот со повикани фудбалери.

Канатларовски (десно) со помошниоците; Фото: ФФМ

Првиот контролен дуел против Полска ќе го играме на 1 јуни во градот Радом, околу 100 км јужно од престиолнината Варшава. Четири дена подоцна репрезентацијата ќе биде во градот во Коњиц, Северна Херцеговина, каде ќе играме против на Босна и Херцеговина.

Селекторот на нашата млада селекција, Драги Канатларовски, за претстојните натпревари се одлучи да ги повика следниве 25 фудбалери:

Голмани:
Марко Алчевски - Брера Струмица
Стефан Тасев - Вардар Неготино
Љупче Џеков - Силекс

Одбрана:
Методи Максимов - Олесунд (Норвешка)
Стефан Деспотовски - Работнички
Решат Рамадани - Шкендија
Имран Фетаи - Тиквеш
Андреј Стојчевски - Жилина (Словачка)
Давор Серафимов - Шкупи
Ѓорѓе Џеков - Силекс

Средина:
Иван Николов - СендерјискЕ (Данска)
Ардијан Чилафи - Сампдорија (Италија)
Хамза Рамани - Шкупи
Лука Станковски - Тузласпор (Турција)
Алекс Златков - Македонија ЃП
Димитар Тодоровски - Работнички
Адриан Зенделовски - Скевде (Шведска)
Леонид Игњатов - Силекс
Ване Крстевски - Шкендија
Берат Калкан - Гостивар
Мартин Ѓеоргиевски - Брера Струмица
Бехар Фета - Марибор (Словенија)

Напад:
Марио Илиевски - Кишварда (Унгарија)
Фитон Адеми - Шкендија
Филип Трпчевски - Утсиктен (Шведска)

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе