Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

На својата Worldwide Developers Conference, Apple претстави голем број новитети кои главно се однесуваат на функциите на вештачката интелигенција (ВИ), кои доаѓаат на уредите на компанијата. Исто така, има некои големи надградби на оперативните системи на Apple.

Првиот ВИ систем на Apple доаѓа на iPhone, iPad и Mac

Со оглед на тоа што целата нова технологија вклучува вештачка интелигенција, не е изненадување што Apple лансира свој ВИ систем. Apple Intelligence е новиот систем на Apple кој ги става моќните генеративни модели во сржта на iPhone, iPad и Mac, а тоа обезбедува голем број нови можности во оригиналните апликации на Apple, како што се генерирање фотографии или сумирање текст. Apple Intelligence доаѓа со силен акцент на безбедноста, бидејќи системот автоматски ќе одлучи дали да користи on-device обработка или да „контактира“ со приватниот cloud сервер на Apple за да го исполни барањето на корисникот. Системот ќе биде достапен бесплатно на iPhone 15 Pro, како и на iPad и Mac компјутерите со M1 процесор и понови.

ВИ подобрувања за Siri

Големиот налет на Apple во светот на вештачката интелигенција го вклучува Siri. Подобрениот гласовен асистент сега ќе биде подлабоко интегриран во iPhone и ќе се појавува како пулсирачко светло на работ на уредот.

Тоа ќе му овозможи на корисникот поголема контрола врз апликациите и ќе може да го поттикне гласовниот асистент да најде информации во одредена е-пошта или фотографија на некој од неговите пријатели. Apple се потпира на LLM за да му помогне на Siri подобро да разбере што зборува корисникот, но и да ги следи следните барања и прашања.

Apple вградува ChatGPT во Siri

Големата надградба на вештачката интелигенција за Siri вклучува интеграција со ChatGPT четботот на OpenAI. Благодарение на оваа интеграција, Siri автоматски ќе утврди дали барањето е посоодветно за ChatGPT, а потоа ќе побара дозвола од корисникот пред да го испрати барањето до четботот.

Користењето ChatGPT преку помошникот Siri ќе биде бесплатно и без потреба да имате сметка.

Нови ВИ функции во апликациите Mail, Messages, Photos...

Apple воведува голем број нови ВИ функции во своите апликации во iOS 18, вклучувајќи начин за сумирање на е-пошта и креирање одговори. Компанијата ја претстави својата нова функција Genmoji, која ви овозможува да креирате емотикони врз основа на текстуално барање, заедно со нов ВИ генератор на фотографии наречен Image Playground.

Apple ја внесува вештачката интелигенција и во апликацијата Photos, овозможувајќи им на корисниците да пребаруваат фотографии користејќи природен јазик. Можно е и отстранување на предмети во позадината на фотографиите, нешто слично на функциите на Magic Eraser на Google. Дополнително, Apple додава транскрипции и резимеа засновани на ВИ технологија за апликациите Notes и Phone.

Повеќе прилагодувања на iPhone на iOS 18

Покрај ВИ технологијата, Apple претставува нов приспособлив Control Center во iOS 18. Исто така, постои можност за слободно позиционирање на иконите на апликациите на почетниот екран.

Корисниците ќе можат да „заклучат“ одредени апликации и да спречат други луѓе да ги користат на нивниот уред. Други големи промени вклучуваат редизајн на апликацијата Photos, како и нов Game Mode за iPhone што ја минимизира активноста во заднина за оптимизирано играње.

Конечно поддршка за RCS на iPhone

Откако минатата година објави поддршка за RCS, Apple потврди дека функцијата доаѓа на iOS 18. Сепак, сè уште нема детали.

Доаѓаат подобрувања и на iMessage, вклучувајќи ја и можноста за „закажување“ на текстуални пораки и поддршка за испраќање SMS пораки преку сателит. Apple, исто така, воведува шарени Tapback опции и ќе овозможи задебелување, подвлекување и италик.

Apple TV Plus добива inSights што прикажуваат актери

Apple TV Plus доби нова функција која ќе му овозможи на корисникот да помине надолу на далечинскиот управувач за да види информации за актерите и нивните улоги во филмот или ТВ серијата што ги гледа.

Исто така, можно е да добиете информации за песната што се слуша и да ја додадете во листата на Apple Music. Покрај тоа, Apple TV Plus автоматски ќе прикажува преводи кога е исклучен звукот, а исто така ќе поддржува проектори со формат 21:9.

Апликација Passwords за зачувување на лозинки

Apple ја претстави новата апликација Passwords, која ќе овозможи следење на податоците за пристап на различни уреди. Корисникот ќе може да генерира и складира лозинки исто како и другите слични апликации како Last Pass и iPasswords. Оваа нова апликација доаѓа на iOS, iPadOS, macOS, visionOS, па дури и на Windows.

Апликација Calculator со поддршка за Apple Pencil

iPad на Apple конечно добива апликација Calculator по повеќе од 10 години од нејзиното појавување. Доаѓа со нова функција Math Notes, која ви овозможува да го користите Apple Pencil за да пишувате равенки на iPad за апликацијата да ги реши.

Компанијата лансира и функција Smart Script, која користи машинско учење за да го подобри изгледот на ракописот на корисниците и да го провери правописот.

Приказ на екранот на iPhone на macOS 15

Следното ажурирање на Apple за macOS ќе овозможи прикажување на екранот на iPhone на Mac. Ќе биде овозможена интеракција со iPhone директно преку Mac, а корисникот ќе може да гледа известувања и да слуша звук од мобилниот уред.

Исто така, тука е и функцијата Highlights за Safari, која користи машинско учење за да избере интересни делови од страницата.

Автоматско прикажување на виџети на watchOS 11

Има многу нови функции кои доаѓаат на watchOS 11, вклучувајќи ја и можноста за автоматско додавање виџети врз основа на потребите на корисниците.

Apple лансира нова апликација Vitals, која ќе им овозможи на корисниците „да ги истражуваат нивните најважни здравствени податоци“. Исто така, има функции за следење циклус, Live Activities и поддршка за Check In, за да можат најблиските да го следат корисникот додека вежба.

Подобрувања за AirPods Pro

Apple овозможува Siri Interactions преку следното софтверско ажурирање за слушалките AirPods Pro. Со движења на главата, корисникот може да одговори со „да“ или „не“ на најавите дадени од помошникот Siri. Слушалките AirPods Pro добиваат и изолација на глас за да се подобри квалитетот на гласот и да се намали шумот во заднина.

Тагови
реклама

Вести

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе