Дали навистина успеа мисијата на НАСА за пренасочување астероиди?

Во септември минатата година, по долгогодишно внимателно планирање, НАСА заби вселенско летало во карпа додека леташе низ Сончевиот Систем. Со овој потег, вселенската агенција сакаше да провери дали сме способни да ја смениме траекторијата на астероид во случај тој да стане закана за нашата планета.

Мисијата беше успешна бидејќи траекторијата на астероидот беше значително забавена. Но, нешто се случи спротивно на предвидувањата на НАСА, што може да има импликации за идните мисии за планетарна одбрана. Имено, орбитата на Диморф продолжи да се намалува еден месец по ударот, иако повеќето астрономи очекуваа многу брзо да се врати на почетната брзина, пишува Live Science.

На мисијата DART, вредна 330 милиони долари, експерти работеле седум години. Нивната цел беше малку да ја променат траекторијата на Диморф, астероид во облик на јајце со големина на фудбалско игралиште што орбитира околу пет пати поголемиот астероид Дидимос. Се очекуваше ударот на DART да го промени овој орбитален период за околу 7 минути, но крајниот резултат беше позначајна промена во орбитата - за околу 33 минути.

Сè открија професор и неговите средношколци

Средношколскиот професор во Калифорнија Џонатан Свифт и неговите ученици првпат ги открија овие неочекувани промени кога минатата есен го набљудуваа Диморф со училишниот телескоп од 0,7 метри. Тие забележале дека астероидот забавил за уште една минута еден месец по ударот, што укажува на тоа дека продолжил да забавува континуирано.

Свифт ги претстави наодите на конференцијата на Американското астрономско друштво во јуни. Оттогаш, тимот на DART потврди дека Диморф навистина продолжил да забавува до еден месец по ударот. Сепак, нивните пресметки покажуваат дополнително забавување од 15 секунди, ниту една минута и дека еден месец по падот, забавувањето е драстично намалено.

Што предизвика Диморф постојано да забавува во период од еден месец пред повторно да се „смири“? Група вселенски карпи би можеле да бидат одговорот. Имено, неодамнешните набљудувања на астероидот открија огромно поле од камења на него, кои веројатно се откинале од површината на Диморф при ударот.

Можно е некои поголеми парчиња повторно да паднат на Диморф во првиот месец, забавувајќи ја неговата орбита повеќе од очекуваното, изјави Харисон Агруса од мисијата DART за New Scientist.

Тимот на DART планира наскоро да објави свој извештај за овие неочекувани наоди. Сепак, можеби ќе треба да го чекаме конечниот одговор во 2026 година, кога вселенското летало Хера треба да се приближи до Диморф и подетално да го истражи „местото на космичката несреќа“.

Remote video URL
Опасност од удар на астероид

Во моментов, нашата планета мирно плови низ вселената, засега нема индикации дека опасен астероид би можел да се упати кон нас во блиска иднина. Но, има многу големи карпи во Сончевиот Систем и ако една од нив нè удри, не ни се пишува добро. Знаеме каква судбина ги снајде диносаурусите.

Влијанијата на поголемите астероиди и комети во минатото многу влијаеле на животот на нашата планета. Најпознатата ваква катастрофа се случи пред 66 милиони години кога астероид широк 10 километри удри во областа на денешниот полуостров Јукатан во Мексико. Ударот предизвика експлозија која имаше енергија од неколку милијарди атомски бомби и уништи 75% од сите растителни и животински видови, вклучувајќи ги и сите копнени диносауруси.

„Знаеме каде се големите астероиди затоа што можеме да ги видиме со нашата сегашна генерација на телескопи и знаеме дека ниту еден од откриените астероиди нема да се приближи до нашата планета во следните неколку стотини години. Така, засега, можеме да спиеме мирно“, рече астрономот Алан Фицсимонс минатата година на Универзитетот Квин во Белфаст.

„Сепак, сè уште не сме ги откриле сите оние помали астероиди кои се доволно големи за да уништат цели градови и да опустошат огромни области. Ги мапираме овие помали објекти со сè поголема прецизност, но треба да можеме да преземеме некои чекори ако откриеме дека еден од нив е на директен пат кон Земјата. DART е првиот чекор во создавањето на таква технологија“, додаде тој.

Експлозија над Чељабинск

Пример за опасноста што ја претставуваат малите астероиди и комети е објектот што на 15 февруари 2013 година навлезе во земјината атмосфера во близина на рускиот град Челјабинск. Се верува дека имало дијаметар од 20 метри. Тој експлодираше во атмосферата, предизвикувајќи огромна експлозија во која беа повредени повеќе од 1.500 луѓе.

Remote video URL

„Доколку тој објект влезеше во атмосферата на само 20 километри северно, ќе нанесе многу поголема штета. Имавме голема среќа што немаше значителни повреди. Но, мора да бидеме свесни дека вакво нешто ќе се случи во иднина и да бидеме подготвен да дејствува навреме“, рече Џеј Тејт, директор на Националниот информативен центар на ОК за објекти NEO во Најтон.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Наука

Антиваксерите се помалку интелигентни, покажа огромна студија

Read more

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Read more

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Read more

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Read more
 

Гик

Lego престана да произведува коцки од рециклирани пластични шишиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Читај повеќе

Google од јануари дефинитивно ја гаси основната HTML верзија на Gmail

Читај повеќе

Зошто некои астрономи тврдат дека зад Нептун се наоѓа неоткриена планета?

Читај повеќе

Шесте најголеми безбедносни „дупки“ во Android и како да ги избегнете

Читај повеќе

Први информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“?

Читај повеќе

Антиваксерите се помалку интелигентни, покажа огромна студија

Читај повеќе
  • play_arrow

Сондата на НАСА со примерок од опасен астероид стигна на Земјата

Читај повеќе

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе