Јадењето на еден вид јаткасти плодови може да ви помогне при губењето тежина

Ф.З.
/ 10.06.2024 / 09:42

Јаткастите плодови се препорачуваат да се јадат поради неколку причини, многу се здрави и се одлична алтернатива за грицки во однос на некои помалку здрави опции.

Диететичарките Бјанка Тамбурело и Саманта МекКлиод открија дека јадењето еден вид јаткасти плодови може дури и да помогне при губење на тежината.

Тамбурело истакнува дека јаткастите плодови се одлична храна за слабеење бидејќи се полни со здрави масти кои поттикнуваат ситост, како и протеини и влакна. Богати се со хранливи материи и содржат многу калории, но тоа не е причина да ги избегнувате, само внимавајте на количината на дневни порции.

Како најдобар вид јаткасти плодови што можете да ги јадете за слабеење, диететичарите ги издвоија бадемите.

Висока содржина на влакна

„Влакната се важна хранлива материја во повеќето диети. Ако се обидувате да изгубите тежина, влакната може да бидат важни бидејќи помагаат да останете сити и задоволни подолго време“, вели диететичарката Саманта МекКлеод. Храната богата со растителни влакна може да го подобри метаболизмот, да го намали ризикот од срцеви заболувања и дијабетес тип 2 и да ја подобри дигестивната функција.

Богати се со антиинфламаторни својства

Бадемите се богати со антиинфламаторни растителни соединенија наречени флавоноиди, полифеноли и проантоцијанидини. Антивоспалителните намирници како бадемите помагаат при губење на тежината бидејќи доказите покажуваат дека прекумерната тежина може да доведе до хронично воспаление или да биде предизвикана од него, според истражувањето објавено во списанието Nutr во 2020 година.

МекКлиод истакнува дека влакната во јаткастите плодови можат да помогнат во одржувањето на стабилно ниво на шеќерот во крвта, што влијае и помага да се намали воспалението во телото.

Полни се со протеини

Телото постојано ги обновува и одржува коските, мускулите, клетките и ткивата, а сето тоа бара протеини. Тамбурело истакнува дека преголемото ограничување на внесот на храна е честа грешка при губење на тежината и може да доведе до прејадување подоцна. Затоа е препорачливо да јадеме храна богата со протеини, која ќе го забави варењето и ќе нѐ направи сити.

реклама

Фит

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Read more

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Read more

Што да се јаде во процесот на слабеење? Најдобри намирници за појадок со висока содржина на протеини

Read more

Јадењето на еден вид јаткасти плодови може да ви помогне при губењето тежина

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе