Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Ф.З.
/ 15.06.2024 / 11:18

Иако многу луѓе мислат дека за слабеење потребно е да се јаде само здрава храна што сте ја подготвиле во сопствената кујна, всушност постојат преработени намирници кои можете да ги јадете во процесот на слабеење.

Преработената храна генерално добива „лошо име“, особено кога сакате да изгубите тежина. Диететичарите Силвиа Клингер и Френсис Ларгеман-Рот наведоа која преработена храна можете да ја јадете без страв дека ќе се здебелите.

Конзервиран грав

Нутриционистите продолжуваат да го фалат конзервираниот грав како преработена храна, и тоа со добра причина.

„Кога сте притиснати со време, конзервираниот грав може да ви помогне да подготвите избалансиран и хранлив оброк за неколку минути. Со влакна и растителни протеини, гравот е одличен за да ве наполни со помалку калории. Плус е супер економичен, што значи дека можете да го вклучите во вашиот план за оброци неколку пати неделно“, вели Ларгеман-Рот.

Преработени житарици од цело зрно

Преработените житарици за појадок всушност не се толку лоши како што многумина мислат. Можат да бидат добар извор на хранливи материи како што се железо и фолна киселина, а со млеко ќе го комплетирате оброкот. Порција збогатени житарици за појадок со цели зрна содржи 100 калории, 3 грама влакна, 1 грам шеќер и 3,5 грама протеини.

Замрзнато овошје

Замрзнатото овошје е одличен начин да додадете повеќе влакна во вашата исхрана. Диететичарката Ларгеман-Рот вели дека сака замрзнато овошје бидејќи е евтино и подготвено за употреба. Користете го во смути, десерти и како прелив за јогурт и овесна каша.

Грчки јогурт

Овој млечен производ е корисен за внесување доволно протеини секој ден, што е особено важно кога се обидувате да изгубите тежина. Порција од 200 грама содржи приближно 150 калории и дури 20 грама протеини. Протеинот ви помага да се чувствувате сити и исто така се потребни за да помогнат во поправка и раст на мускулното ткиво кога го зголемувате интензитетот на вежбањето.

Хумус

Хумусот содржи две хранливи материи кои промовираат губење на тежината: протеини и влакна. Тоа е вкусна и хранлива закуска од растителна основа која е многу практична. Две супени лажици хумус содржи 80 калории, 2 грама протеини и 2 грама влакна, што го прави одлична опција за ужина.

Тофу

Тофу е преработена храна направена од соја, која е богата со протеини. Порција од 80 грама содржи 70 калории и 9 грама протеини.

Вегански бургери

Веганските бургери можат да бидат вкусни и многу хранливи бидејќи содржат помалку заситени масти од месните верзии. Сепак, не сите бургери од растително потекло се добри. Пред да купите вегански бургери, проверете ја табелата за исхрана. Важно е производот да има најмалку 3 грама влакна и 10 грама протеини по парче.

Тагови
реклама

Фит

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Read more

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе