Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Доколку уживате во кремасти десерти, оваа торта особено ќе ви се допадне. Се состои од пандишпан, шлаг и бел и темен крем, чија главна состојка е еурокрем.

Потребни состојки:

за бисквитот:

 • 3 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици млеко
 • 3 лажици брашно
 • 1 лажица масло
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 3 лажици чоколадо во прав или какао
 • 3 лажици мелени лешници
 • 150 мл чоколадно млеко

за млекото:

 • 1 л млеко
 • 100 гр шеќер
 • 3 пудинзи од ванила
 • 300 мл слатка павлака
 • 5 лажици бел еурокрем
 • 5 лажици црн еурокрем

за декорација:

 • 200 мл шлаг
 • рендано чоколадо (по избор)
Подготовка:

Прво треба да го направите кремот. Во садот истурете ги пудингот, шеќерот и малку млеко и измешајте. Во тенџере ставете го остатокот од млекото и варете на тивок оган додека не почне да врие. Тргнете го млекото од оган, измешајте го и вратете го за пудингот да се крчка додека не се згусне.

Готовиот пудинг истурете го во сад, покријте го со најлонска фолија и оставете да се излади. Кога пудингот ќе се излади, кратко изматете ја смесата со миксер и поделете ја на два еднакви дела. Во едниот дел додадете го белиот еурокрем, а во другиот црниот, па повторно изматете со миксер.

Изматете го шлагот во сад и еден дел додадете го во белиот крем, а остатокот во црниот. Повторно изматете ги двете смеси и оставете да се изладат.

Кога подготвувате бисквити, прво треба да измешате брашно со прашок за печиво. Јајцата и шеќерот се матат додека не станат пенасти. Додадете масло и млеко и повторно кратко изматете ги состојките. Постепено додавајте брашно со прашок за печиво, чоколадо во прав и мелени лешници и матете на мала брзина.

Тавче со димензии 20х35 см намачкајте со масло и фрлете брашно, па смесата се истурете ја во тавата. Бисквитот треба да се пече на 180 степени околу 25 минути. Откако ќе го извадите бисквитот од рерна, веднаш прелијте го со чоколадно млеко и оставете го да го впие чоколадното млеко и да се излади. Потоа намачкајте го бисквитот со бел крем, а потоа со темен. Изматете го шлагот и премачкајте го преку кремот. Украсете со рендано чоколадо.

Оставете ја тортата неколку часа во фрижидер.

Remote video URL
Тагови
реклама

Рецепти

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Read more

Сода бикарбоната како замена за прашок за печиво

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
 • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе