За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Пилешките докопани во сос се прават со малку ракија која испарува, а рецептот е изворно француски.

Докопаните не мора да се прават на вообичаен начин, направете ги во убав сос од сланина, јаболка и павлака. Во садот се додаваат сенф и целер.

Потребни состојки:
 • 2 пилешки докопани
 • 1 лажичка масло
 • ½ лажичка сол
 • 60 гр целер
 • 100 гр кромид
 • 1 зелено јаболко
 • 35 гр путер
 • 100 гр сланина
 • 2 лажици сенф
 • 50 мл ракија
 • 330 мл сок од јаболко
 • 175 мл пилешки булјон
 • 10 гр рузмарин
 • 100 гр кисела павлака
Подготовка:

Целерот исечкајте го на ситни коцки. Исечете го кромидот на половина, излупете го, па исечете го на полумесечини. Исечете го зеленото јаболко и излупете го, па исечете го на коцки. Загрејте ја тавата на средна температура и кога ќе се загрее додадете го маслото за јадење.

Посолете ги доикопаните и пржете ги на масло од сите страни додека не поруменат. Кога ќе поруменат, тргнете ги на страна и вратете ја тавата на средна температура. Додадете го путерот во тавата и кога ќе почне да пени додадете ги кромидот, целерот и сланината и пржете ги 5 минути со редовно мешање. Додадете ги јаболката и прелијте ја ракијата и намалете ја температурата на половина. Истурете го сокот од јаболко и пилешката супа, а потоа измешајте го сенфот.

Во тавче ставете ги докопаните и сите сокови, па ставете во рерна 17-20 минути и печете на 180°C. Извадете од рерна и ставете ги докопаните на чинија. Вратете ја тавата на силен оган и динстајте го сосот додека не се намали за половина. Рузмаринот грубо исечкајте го и измешајте го со павлаката, додадете го во преостанатиот сос, па вратете го пилешкото во тавата и динстајте на ниска температура минута-две.

реклама

Рецепти

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Read more

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Read more

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Read more

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
 • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе