Нов притисок за цените на нафтата

На светските пазари, цените на нафтата останаа скоро непроменети на неделна основа, но во текот на неделата тие значително осцилираа, во зависност од вестите што се одразуваа на понудата и побарувачката.

На лондонскиот пазар, цената на барел нафта на крајот на минатата недела изнесуваше 80,58 американски долари, скоро иста како и една недела пред тоа, додека на американскиот пазар, барелот поевтини за 0,5 проценти на 75,55 долари.

На пазарот преовладува несигурност пред состанокот на Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници за производната политика, што ќе се одржи на 30 ноември. Оваа средба требаше да се одржи на 26 ноември, но беше одложена за четири дена, што започна бран на шпекулации околу спорот за намалувањето на производството следната година.

Производителите сè уште разговараат за снабдувањето, велат изворите на ОПЕК+, посочувајќи дека изворот на трите африкански земји е несогласување. Аналитичарите тврдат дека Ангола, Конго и Нигерија бараат повеќе квоти за производство во 2024 година отколку договорени во групата група.

Намалувањето на производството ќе биде главната тема на состанокот, со оглед на падот на цените во изминатите денови, како резултат на загриженоста за побарувачката во САД и Кина, но и заради рекордно производство во САД.

Во петокот, три извори на ОПЕК рекоа дека тие биле близу до компромис со африканските производители за производство во 2024 година.

„Се чини дека најверојатниот исход е продолжување на валиден договор за производство“, вели Тони Сикамор од IG.

Ова е всушност единствениот начин да се одржат цените на нафтата на сегашно ниво, затоа што заради високите каматни стапки, растот на западните економии се забавува, што ќе ја ослабне побарувачката за нафта и ќе ги притисне цените.

Тагови
реклама

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Read more

Хороскопски знаци на кои сè ќе им оди од рака од 20 февруари

Read more

Бизнис

Рекорди на Волстрит, вредноста на Nvidia се зголеми за 277 милијарди долари

Read more

Како помина експериментот „четиридневна работна недела за иста плата“ во Британија?

Read more

Волстрит падна, најмногу поради падот на акциите на Nvidia

Read more

Како Кремљ заработува сè повеќе и повеќе пари?

Read more
 

Вести

„Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај“ – Ковачевски до опозицијата

Читај повеќе

Почна постапката за собирање потписи за листи на кандидат за Претседател на државата

Читај повеќе

Што содржи деталниот план на Нетанјаху за иднината на Газа?

Читај повеќе

Пендаровски е сериозен кандидат, но процедурата во СДСМ уште не е завршена, рече Ковачевски

Читај повеќе

Трамп: Само јас можам да спречам трета светска војна

Читај повеќе

Активистката Мерсиха Смајловиќ е кандидат за претседател на Македонија

Читај повеќе

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа од 2.500 евра месечно

Читај повеќе

Институт за војна: Русите подготвуваат хибридна војна против Молдавија

Читај повеќе

Столтенберг: Алијансата е подготвена да направи повеќе за Украина да победи

Читај повеќе