Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Седум нови емотикони се додадени во стандардизираниот каталог и се наменети за различни платформи и уреди.

Unicode Consortium, телото одговорно за стандардизирање емотикони, додаде седум дополнителни емотикони во својот каталог. Тие се наменети за iOS, Android и други уреди.

Бета периодот за преглед за Unicode 16.0 трае до 2 јули, по што емотиконите треба да бидат официјално одобрени.

Меѓу емотиконите што се стандардизираат, има и едно смајли - кое покажува уморно или ненаспано, измачено лице.

Има и емотикони со харфа, лопата, отпечаток од прст, дрво без лисја, истурена вода и ротквица.

Се очекува стандардизацијата да биде до неколку месеци, откако компаниите како Apple, Microsoft и Google ќе создадат свои дизајни за овие емотикони.

Тагови
реклама

Вести

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе